Turkey's cultural diplomacy activities in the European integration process between 2009-2010
Türkiye'nin Avrupa entegrasyon sürecinde kültürel diplomasi faaliyetleri 2009-2010
- Tez No: 608478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin Kültür diplomasisi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi devlet aktörlerinin desteği ile yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilen kültürel etkinlikler incelenecektir. Bu tür kültürel etkinliklerin uzun zamandır problemli bir biçimde devam eden Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği ve Avrupa entegrasyonu sürecine ne gibi bir etkisi olduğu tartışılmaya açılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine cultural activities carried out both domestically and abroad by the Republic of Ministry of Foreign Affairs and, Republic of Ministry of Culture and Tourism within the scope of Turkish cultural diplomacy. Specifically, two big activities such as Turkey Season in France and Istanbul 2010 European Capital of Culture will be discussed as to what kind of impact Turkey has on the long-standing process of full membership and integration to the EU.