Kültürel diplomasi çerçevesinde Europalia Türkiye sanat festivallerinin değerlendirilmesi
Europalia art festivals on Turkey: An assesment of the use of cultural diplomacy
  1. Tez No: 628556
  2. Yazar: RIDVAN GÖLCÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL AYDINGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Uluslararası İlişkiler, Archeology, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
İngilizcede 'public diplomacy', Fransızca'da 'la diplomatie publique' olarak kullanılan“kamu diplomasisi”kavramı, bir hükümetin başka ulusların halkını ve aydınlarını, bu ulusun politikalarını kendi avantajına döndürmek amacıyla etkilemeye çalışması anlamına gelmektedir. Bu hedefe ulaşmanın en önemli yollarından birisi“yumuşak güç”olarak kabul edilen sanatsal faaliyetlerdir. Avrupa Birliğinin bütünleşmesi kapsamında olgunlaştırılan ve 1969 yılında kurulan Avrupa'nın en büyük sanat organizasyonlarının başında gelen ve tamamen kamu diplomasisi girişimleriyle başlayan“Europalia”ve Europolia içinde Türkiye'nin 20 yıllık yer alma geçmişi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Tezde Europalia Sanat Festivali, kültürel diplomasi ekseninde ele alınarak, bu süreçteki yaklaşımlar irdelenmiş ve bu alanın ülkemiz adına sunacağı fırsatlar gösterilmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin Merkezi Brüksel'de bulunan ve iki yılda bir gerçekleşen Europalia sanat festivaline ilk başvurusu 1996 yılında olmuştur. Kurum başvuruyu kabul ederek“Europalia 96”nın konuk ülkesinin Türkiye olacağını duyurmuştur. Türkiye, festivalin Avrupa Topluluğu üyeliği için artı değer katacağını düşünmüştür. Kültür-sanat etkinliklerinin sadece kendi bağlamında değerlendirilemeyeceği açıktır. Fakat kısa bir süre sonra kurum, festivalin ertelendiğini bildirilmiştir. Başlangıçta ekonomik sebepleri neden olarak gösteren organizasyonun politik sebepler dolayısıyla 96 Europalia'sını gerçekleştirmediği anlaşılmıştır. Türkiye'nin 1997 yılına ertelenen Europalia müracatı, Belçika tarafından reddedilmiştir. Bu erteleme ve iptallerin ana sebepleri eurocentric bakış açısından şekillenen politik sebepler gibi görünmektedir. Reddedilme gerekçesi olarak gösterilen Türkiye'nin organizasyon hazırlıkları boyunca yaptığı bazı hataların olduğunu da kabul etmemiz gerekir. 2013 yılına gelindiğinde, 2015 Europalia'sının konuk ülkesinin Türkiye olduğu duyurulur. 2015 yılının sözde Ermeni soykırımının yüzüncü yıldönümüne gelmesi sebebiyle özellikle Avrupa merkezli bazı kurumlar Türkiye'nin Europalia'ya katılımı konusunda tepkilidir. Belçika tarafı tarihin bir tesadüf olduğunu duyurmuştur. Türkiye ise bu kez 1996 ve 1997 tecrübelerinden tamamen farklı olarak daha tecrübeli ve dikkatli hareket etmiştir. Türkiye festivalin Avrupa ile olan ilişkilerini bir üst perdeye taşıyacağını umut etmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of“public diplomacy”, which is used as“diplomatie publique”in French, means that a government tries to influence the people and intellectuals of other nations in order to bring their policies to their advantage. One of the most important ways to achieve this goal is artistic activities, which are accepted as“soft power”.“Europalia”, which was matured within the scope of European Union integration and founded in 1969, is one of the biggest art organizations of Europe and started with public diplomacy initiatives and Turkey's 20 years long efforts to take part within Europalia constitute the subject of this thesis, in which the Europalia Art Festival is discussed in the axis of cultural diplomacy, different approaches in this process are examined and the opportunities this festival will offer on behalf of our country are tried to be shown. Turkey's first application to Europalia which was organized once every two years and which has its headquarter in Brussel was in 1996. Organization accepted the application and announced that Turkey will be the guest country of“Europalia 96”. Turkey thought that the festival will add value to its European Community membership's application. It is clear that culture-art activities cannot be evaluated only in their own context. However, soon the institution reported that the festival was postponed. It was understood that the organization, which initially showed economic reasons for the postponement, did not realize 96 Europalia due to political ones. Turkey's deferred application to 1997 was rejected by Belgium. The main cause of these deferments and cancellations seems to be the polities formed with Eurocentric point of view. We must also acknowledge that there are a number of errors too made by Turkish organization during the preparation phase, that have been put forward as reasons for rejection. By the year 2013 it was announced that the guest country of Europalia 2015 will be Turkey. Due to the fact that 2015 is the 100th anniversary of the Armenian's alleged genocide claims a number of European based organizations reacted to this decision. Belgium side claimed that the choice of the year was a coincidence. On the other hand, different than 1996 and 1997, this time Turkish side was much more experienced in its conduct. Turkey hoped that the festival will boost Turkey's relation with Europe to an upper level.