Serebral apselerin klinik analizi
  1. Tez No: 60849
  2. Yazar: MEHMET ARİF ALADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabiliu Dalı'nda, 1979 - 1987 yıla ilk altı ayı sırasında yatırılarak tedavi edilen serebral apseli hasta sayısı 42'ydi.Bu çalışmamızda, bu hastaları, yaş, cins, şikâyetlerinin süre si, ameliyat öncesi durumu, uygulanan operasyon tekniği, apsenin yerleşimi ve sorumlu mikroorganizma; yönünden araştırarak, prognoza etkili faktörleri tespit ettik. Bulguları, literatür sonuçlarıyla karşılaştırdık. Tüm vakalarımıza cerrahi tedavi uyguladık. Eksizyon yöntemini uygu ladığımız hasta sayısı 18, drenaj tekniğini uyguladığımız ise, 24 dü. Bunların oranları sırasıyla % 43 ve % 57 şeklindeydi.Hastalarımızın % 85 i 60 yaşın al tındaydı. Serebral apselerin kliniğimizdeki mortalite oranı, % 19' du. Şikâyet lerinin süresi 2 ayın altında olanlarda, çeşitli yaş grupları için mortalite oranı % 15 ilâ 37,5 arasında değişirken,4 aydan sonra ani bir yükselişle % 100'e varıyordu. Yine operasyon öncesi, şuuru açık veya koopere olan hastalarda % 6,25 olan mortalite oranı, prekoma ve kornada olanlarda bariz bir yükselme göstererek, sırasıyla % 50 ve % 75* e ulaşıyordu.Yaşın,rnortaliteyle ilgisinin olmamasına kar- şılik,apsenin yerleşiminin mortaliteyi etkilediği tespit edildi. Parietal yerle şimli olanlarda, ölen hastamızın olmamasına karşılık, birden fazla lobu kapsayan apselerde ölüm oranı % 31,2* ydi. Sonuç olarak, yaş, cins ve operasyon.tekniği mortaliteyi etkilememek te, buna karşılık, hastanın şikâyetlerinin- süresi ve preoperatif durumu bariz bir şekilde etkilemektedir. Buna dayanarak, erken teşhis ve tedavinin önemini bir kez daha vurgulayabi liriz.
Özet (Çeviri)
42 patients with brain abscess were hospitalized in Neurosurgi cal Department of Atatürk University, School of Medicine between 1979 and the first 6 months of 1987. In this study age, sex, duration of complain, preoperative condition, the technique of operation that had been used, loca lization of abscess and the responsible microorganisms were investigated and the factors that effect the prognosis were established. The findings were compared with the literature data. Operative treatment had been used for all cases : 18 patients with the excision technique and 24 with drainage technique. The ratio of sur gical technique 43 % and 57 Jo respectively 80 % of the patients were under the age of 60. Mortality rate of cerebral abscess was 19 % in our department. Although the mortality rate and a range of 15 - 37,5 % for the patients who had been complaining for 2 months, it was increasing to the rate of 100 % over 4 months. Likely, the mortality rate was increasing to 50, 75 % with a prompt rise for the patients who were in precoma and coma, clinically when it was 6,25 % for the patients with clear conscuous and good cooperation in the preoperative period. There was no relation between the age and mortality rate but, it was established that the localization of abscess had an important ef fect on mortality. Although no patients with parietal localization died, the mortality rate was 31,2 % in those involving multiple lobes. It was concluded that the mortality rate hadn't been effected by the age, sex and the surgical technique but effected significantly by the comp laining period an the operative condition. This points out the importance of early diagnosis and treatment once again.