Egzersizin serebral palsi'li çocuğa sahip olan annelerin fiziksel ve psikolojik durumlarına etkilerimin araştırılması
Absinvestigation of the effects of exercise on the effects of excercise on the psychological state in mothers without cerensek palsi
- Tez No: 659231
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRMÜZ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Serebral Palsili çocuğa sahip annelerin çocuğunun engelli olduğunu öğrendikten sonra yaşadığı fiziksel ve psikolojik olumsuz durumlarının egzersiz aracılığı ile azaltmaya ya da giderilmeye çalışılmasıdır. Bu araştırmaya, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı'na bağlı merkezlerde, hareket analizi veya ortopedi konsültasyon birimlerinde yapılan ilk değerlendirme sonucunda Serebral Palsili (SP) ve Spastik Kuardipleji (SK) tanısı konan çocuğa sahip 27 anne gönüllü olarak katılmıştır. Veriler fiziksel ve psikolojik sağlıkla ilgili konulardan şikâyetçi olan anneler ile yüz yüze görüşme, cihaz ve manuel olarak ölçüm teknikleri kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya başlamadan önce anne ve çocukların demografik bilgileri alınmıştır. Sağlıkla ilgili veriler için;“SF-36 (Kısa Form) Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Kas kuvveti ölçümü için manuel kas testi ve dinamometre kullanılmıştır. 8 hafta süre ile haftada 3 gün uygulana antrenmanlardan önce (ön test) ve sonra (son test) ölçümler alınmıştır. Antrenmanlar genellikle esneklik, kassal kuvvet, kassal dayanıklılık ve kardiyo egzersizlerinden oluşmuştur. Araştırmanın uygulanmasında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan Etik Onay ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Akademik Kurulundan, gerekli izinler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to reduce or eliminate the physical and psychological adverse situations experienced by mothers with children with Cerebral Palsy after learning that their child is disabled, through exercise. This research, in Turkey Spastic Children Foundation affiliated centers, motion analysis or orthopedic consultation unit on the first evaluation done in Cerebral Palsy (CP) and spastic Kuardiplej (SKI) have a child diagnosed 27 mothers participated voluntarily. Data were collected using face-to-face interviews, device and manual measurement techniques with mothers who had complaints about physical and psychological health issues. Before starting the study, demographic information of mothers and children were obtained. For health-related data;“SF-36 (Short Form) Quality of Life Scale”was used. Manual muscle test and dynamometer were used to measure muscle strength. Measurements were taken before (pre-test) and after (post-test) training sessions, which were applied 3 days a week for 8 weeks. Workouts generally consisted of flexibility, muscular strength, muscular endurance and cardio exercises. Workouts generally consisted of flexibility, muscular strength, muscular endurance and cardio exercises. implementation of research, Çanakkale Onsekiz Mart University Clinical Research Ethics Committee of the Academic Board of Ethics Approval and Turkey Spastic Children Foundation, the necessary permits are obtained.