Görünür ışıkla haberleşme ve konum belirleme
Visible light communication and indoor positioning
- Tez No: 608491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT GÖKREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Haberleşme insan hayatında her zaman önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu önem teknoloji ile birlikte haberleşme sistemlerinin gelişmesini ve kullanım alanlarının genişlemesini sağlamaktadır. Günümüz haberleşme sistemlerinin kullanım alanlarının artması da yeni haberleşme sistemlerinin önemini arttırmaktadır. Bu yeni haberleşme sistemlerine bir örnek de görünür ışıkla haberleşme sistemleri (VLC) olarak karşımıza çıkmaktadır. VLC sistemleri aydınlatma amacıyla kullanılan ışık kaynağının bilgi aktarımı için kullanılmasını sağlamaktadır. Yeni bir haberleşme sistemi olarak ortaya çıkan VLC teknolojiyle beraber gelişitirilmekte ve birçok alanda kullanılabilir hale gelmektedir. Kullanım alanlarından biri de kapalı alanlarda konum belirlerme olarak görülmektedir. Kapalı alanlarda temel ihtiyaç olarak görülen aydınlatma araçlarının haberleşme için kullanılması, konum belirlemek için de kullanılabileceğini göstermektedir. VLC sistemleri ile bilgi alışverişi sağlamak ve aynı zamanda kapalı alanlarda konum belirlemek, bu sistemin farklı alanlarda farklı fonksiyonlarda kullanılabileceğini göstermektedir. Bu tez çalışmasında da VLC sistemlerinin kullanım şekli ve kullanım alanları, kapalı alanlarda konum belirleme, konumu belirlenen alıcı ve vericiler üzerinden yönlendirme veya yol bulma gibi çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların insanlara nasıl kolaylık sağlayacağı ve farklı alanlarda gelişitirilmesi ile VLC sistemlerinin hayatımızın birçok alanında nasıl kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Communication is always an important place in human life. This importance, together with technology, enables the development of communication systems and the expansion of their usage areas. Increasing usage areas of today's communication systems also increases the importance of new communication systems. An example of these new communication systems is visible light communication systems (VLC). VLC systems enable the light source used for illumination to be used for information transfer. VLC, which emerged as a new communication system, is being developed together with the technology and it can be used in many fields. One of the areas of usage is seen as indoor positioning systems (IPS). The use of lighting means, which are considered as the basic need in closed areas, for communication, shows that it can be used to determine the location. Providing information transfer with VLC systems as well as locating indoors shows that this system can be used in different functions in different areas. In this thesis, the usage and usage areas of VLC systems, indoor positioning system, routing or finding paths through the receivers and transmitters which have been determined are carried out. It has been seen how these studies will provide convenience to people and how VLC systems can be used in many areas of our lives by developing them in different fields.