Flört şiddetini önlemeye yönelik sivil toplum çalışmalarına dair bir değerlendirme: Flört şiddeti deneyimlerinden öneriler
An evaluation of civil socity work to prevent dating violence: Recommendations from dating violence experiences
  1. Tez No: 608492
  2. Yazar: MELTEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN YENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye'de flört şiddeti, kadına yönelik şiddet, akran şiddeti ve aile içi şiddetin dışında bir konu olarak son yıllarda çalışılmaya başlanmıştır. Ancak yine de Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan çalışmalarda flört şiddeti yaygınlığı dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, flört şiddeti görülme sıklığı, türleri, etkileri ve kişilerin şiddet döngüsünden neden çıkamadığına, flört şiddetine neden olan tutum ve davranışlarının oluşmasına, yeniden üretilmesine zemin sağlayan bireysel ve toplumsal nedenlerin açıklanmasına dair teorik tartışmalara ve flört şiddeti konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına yer verilmiştir. Flört şiddetine maruz kaldıklarını ifade eden 8 görüşmecinin flört şiddeti deneyimleri üzerinden tematik analiz yöntemiyle yaşadıkları şiddetin türlerinin, onları flört şiddeti döngüsüne götüren ve oradan çıkma/çıkamamalarına sebep olan durum ve davranışların izi sürülüp, alandaki kamu ve sivil toplum kuruluşlarının hangi konulara odaklanabilecekleri hakkında öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Sivil toplum kuruluşları ve kamu ortaklı çalışma ihtiyacı, kapsamlı koruyucu önleyici ve müdahale edici çalışmalarının çeşitlendirilme ihtiyacı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dating violence, as a specific subject other than violence against women, domestic violence and peer violence has begun to be studied in Türkey in recent years. Nevertheless, it is noteworthy that the prevalence of dating violence in studies in Turkey and the United States. In this study, the theoretical debates about the incidence, types, effects and the reasons why individuals cannot come out of the violence cycle, the formation and reproduction of their attitudes and behaviors that cause dating violence and the theoretical discussions about dating violence and the studies of non-governmental organizations working on dating violence are included. Based on the experiences of 8 interviewers who stated that they were exposed to dating violence, thematic analysis method based on dating violence experiences, tried to develop suggestions about the issues that public and civil society organizations in the field can be focused on by tracing the situations and behaviors that lead them to the dating violence cycle and causing them not to leave / leave. The need for working with non-governmental organizations and public partners, and the need for diversification of comprehensive preventive, preventive and intervening activities