TFRS 15 müşteri sözleşmelerinden hasılat standardına göre fason üretim ve muhasebe işlemleri
Contract manufacturing and accounting transactions according to TFRS 15 revenue from contracts with customers
  1. Tez No: 608520
  2. Yazar: VELİ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küresel ekonomik düzen açısından olduğu kadar Türkiye ekonomisi için de büyük önem taşıyan ve yaygın şekilde kullanılan fason üretim tekstil ve konfeksiyon sektöründe sıkça tercih edilen bir üretim sistemidir. Bu çalışmada fason üretimin yoğun olduğu tekstil ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin muhasebe işlemlerinin TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat Standardı'na göre incelenmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de, 28 Mayıs 2014 tarihinde TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat Standardı Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanmış ve 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanmasına karar verilmiştir. Beş aşamalı bir model öneren TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat Standardını uygulayacak fason üretim işletmelerinin ilgili modelin beşinci aşaması olan hasılatın muhasebeleştirilmesi aşamasından etkilenecekleri ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The contract manufacturing that carries great importance for both the global economic order and Turkey, is a widely preferred mode of outsource production system in textile and apparel industries. In this study, it is aimed to examine the accounting transactions of the contract manufacturing companies operating in the textile and apparel sector with reference to TFRS 15 Revenue from Contracts with Customers Standard. In Turkey, on 28 May 2014 TFRS 15 Revenue from Contracts with Customers Standard was issued by The Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority and it was decided to be implemented as of January 1, 2018. This study suggests that, the subcontracting production companies applying TFRS 15 Revenue from Contracts with Customers, which propose a five-stage model, would be effected by the accounting of revenue, which is the fifth stage.