Almanya ve Türkiye'de korumalı işyeri uygulaması
Sheltered workshop application in Germany and Turkey
- Tez No: 608521
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Engellilik olgusu günümüz toplumunda ve geçmiş toplumlarda kendine sosyal hayatın içinde yer edinmiş bir konudur. Ülkemizde de bu konunun önemi son yıllarda daha fazla anlaşılmış; dezavantajlı gruplardan biri olan engelliler için pozitif ayrımcılık yapılarak çeşitli politikalar geliştirilmeye başlanmıştır. Engellilerin toplumla olan bütünleşmesini sağlamak için onlara yönelik yapılacak politikalar oldukça önemlidir. Bu açıdan bakıldığında engelli istihdamı konusu da engelliler için oldukça önem arz etmektedir. Engelli istihdamı konusunda Türkiye'de yapılan çalışmalar son yıllarda hız kazanmıştır. Bu tez çalışmasında araştırma yöntemlerinden literatür taraması ve dokümantasyon incelemesinden yararlanılarak engelli istihdam yöntemlerinden biri olarak kullanılan korumalı işyeri uygulaması Türkiye'deki ve Almanya'daki görünümüyle incelenmiş ve iki ülkedeki uygulama karşılaştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde engellilik kavramı üzerinde durulmuş ve aynı zamanda Türkiye'de ki engelliler ile ilgili istatistiksel verilere yer verilmiştir. İkinci bölümde engelle istihdamı değerlendirilmiş ve korumalı işyeri uygulamasının Türkiye'deki görünümüne bakılmıştır. Üçüncü olan son bölümde Almanya'daki korumalı işyeri uygulamasına bakılmış ve sonrasında Türkiye ile karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of disability is a subject that takes a place in social life in today's and past societies. In our country, the importance of this subject has been comprehended in recent years; various policies have been started to be improved by applying reverse discrimination for disabled individuals who are one of disadvantageous groups. The policies that are going to be practiced to enable the disabled to become integrated with society are quite significant. From this point of view, the matter of employment of the disabled has also become more of an issue. The studies on the employment of the disabled in Turkey have accelerated in recent years. In this thesis study, by using literature survey and documentation review which are among research methods, sheltered workshop which is used as one of the methods of employment of the disabled has been analyzed with the appearance in Turkey and Germany, and the practices in both countries have been compared. In the first section of this study, the concept of disability has been emphasized, at the same time; statistical data about the disabled in Turkey have been included. In the second part of the study, the employment of the disabled has been evaluated and the appearance of sheltered workshop in Turkey has been analyzed. In the third and last part, sheltered workshop in Germany has been discoursed and the comparison with Turkey has been fulfilled.