Öğretmenlerin eğitim programı okuryazarlığı yeterliklerinin incelenmesi
Investigation of teacher's education program literacy qualifications
- Tez No: 608523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Eğitim ve Öğretim, Documentation and Information, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Eğitim programı okuryazarlığı programdan haberdar olmayı, program farkındalığını, program bilgisine sahip olmayı, programda yer alan öğeleri doğru yorumlayarak planlamayı ve öğrenme ortamına aktarmayı kapsar. Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin eğitim programı okuryazarlıklarını incelemektir. Araştırmada Hatay ili İskenderun ilçesinde görev yapan okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinin görüşlerine başvurulmuştur. Bu araştırmada nitel ve nicel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırma desenlerinden“Yakınsayan paralel desen”tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemi nicel boyut için tesadüfi örnekleme yöntemi ile okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinden oluşan 550 öğretmenden; araştırmanın çalışma grubu nitel boyut için çalışma örneklemi içinde yer alan toplam 550 öğretmeni temsil edebilecek tesadüfi örneklem alma ile seçilen 50 öğretmenden oluşmaktadır. Nicel verilerin elde edilmesi için Bolat (2017) tarafından geliştirilen“Eğitim Programı Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verilerin elde edilmesi için açık uçlu anket formu kullanılmıştır. Araştırmada ölçekle elde edilen nicel veriler üzerinde betimsel istatistikler, nitel veriler üzerinde ise içerik analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel bulgulara göre, katılımcıların eğitim programı okuryazarlığı yeterlik düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler eğitim programı okuryazarı olan öğretmenlerin öğretim programlarının öğelerine ve öğrenci özelliklerine ilişkin bilgi sahibi olması gerektiğini düşünmektedirler. Bunun yanı sıra araştırma inceleme, alanlarında uzman olma ve öğrenme sürecine ilişkin bilgilere sahip olması gerektiğini düşünmektedirler. Öğretmenler eğitim programı okuryazarlık becerilerine ilişkin olarak kendilerini yeterli ve gelişmeye açık algılamaktadır. Eğitim programlarının hedeflerinin öğrenci merkezli olarak oluşturulması gerektiğini ileri sürmektedirler. İçeriğin oluşturulmasında bilimsel geçerli ve özellikle hedeflerle tutarlılığı önemsediklerini belirtmektedirler. Öğretmenler öğrenme öğretme sürecini tasarlarken öğrencinin merkeze alınması, öğrenme bağlamına ilişkin alt yapının göz önünde bulundurulması, öğrenme alanının özelliklerinin dikkate alınması gerektiğini ileri sürmektedirler. Öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme yöntem ve tekniklerine karar verirken hedeflerle tutarlı, öğrenci öğrenmelerini tam ve doğru bir şekilde belirleme ve süreçte farklı değerlendirme yöntemlerini kullanmaya dayalı kararlar verdikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The educational programs are the guiding elements of the educational processes. Education programs play an important role in the proper conduct of the education process. Correct interpretation of the content of educational programs reveals the concept of educational program literacy. At this point, it is thought that the program literacy skills of the teachers who are the implementers of the educational programs will affect their application skills. Therefore, it is important to conduct this research aiming to determine teachers' literacy levels. In this study, it is aimed to examine the literacy competencies of teachers working in Iskenderun District. This research is a mixed method research in which qualitative and quantitative data are used together. Two different data collection tools were used in the study. The“Educational Program Literacy Scale”developed by Bolat (2017) and the semi-structured interview form prepared were used by the researcher. The collected data was analyzed by using SPSS package program for content and statistical analysis. The population of the study is Iskenderun District. The study group consisted of 550 teachers consisting of preschool, primary, secondary and high school teachers for the research and 50 teachers for qualitative dimension. The study data were analyzed in the context of sub-objectives and the findings were written. Teachers' Curriculum Literacy Competencies were found to be above average. It is thought that teachers who consider themselves as literate for the education programs should have information about the elements of the curriculum and the characteristics of the students. In addition, they think that they should have knowledge about research and investigation, being an expert in their field and learning process. Teachers perceive themselves to be adequate and open to improvement in terms of educational program literacy skills. They argue that the objectives of educational programs should be student-centered. They state that they attach importance to scientific validity and consistency with the objectives in the creation of the content. They argue that while designing the teaching and learning process of teachers, it is necessary to take the student to the center, to consider the infrastructure related to the learning context, and to take into account the characteristics of the learning area. It is seen that teachers make decisions based on determination of student learning in a complete and correct way and using different evaluation methods in the process while making decisions about measurement and evaluation methods and techniques.