Modern islam düşünürlerinin hissi mucizelere yaklaşımı
The approach of modern Islamic thinkers to sensorial miracles
  1. Tez No: 608522
  2. Yazar: SERPİL DAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
XIX. yüzyıl, Müslüman düşüncesinin hakiki anlamda değişime girdiği uzun bir yüzyıldır. Batı'daki baş döndürücü gelişmeler İslam coğrafyasına siyasi, sosyal ve kültürel anlamda baskı yaptığı gibi Müslümanları düşünsel anlamda da bir çıkmazın içine sokmuştur. Bu dönemde Aydınlanmacı düşüncenin ürünü olan ve gerçekliğin sadece bilimsel veriler ışığında ortaya çıkacağını iddia eden pozitivizm, rasyonalizm ve determinizm gibi felsefi akımlar, metafizik gerçekliği reddederek din ile bilimin aynı düzlemde olamayacağını savunmuşlardır. Tabiat kanunlarının değişmezliğini iddia eden bu akımlar, bilimsel gelişmelerin önünde bir engel olarak gördükleri dine bilhassa hârikulâde olarak gerçekleşen hissî mucizeler üzerinden eleştiriler yöneltmektedir. Kutsal kitabında hârikulâde hadiselerden söz eden İslam dininin de bu durumdan düşünsel anlamda etkilendiği bir gerçektir. Bu çalışma yaşadıkları çağın bilimsel anlayışı ile geleneksel İslamî görüş arasında sıkışan Müslüman âlimlerin, hangi yöntemlerle hissî mucize çıkmazını aştıklarını konu edinmektedir. İslam düşüncesinin değişime girmesine de neden olan bu sorunun, en nihayetinde klasik kuramların modernize edilerek aşılmaya çalışıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
XIX. century is a turbulent century in which Islamic thought actually underwent significant changes. The vertiginous developments in the West put political, social and cultural pressure on the Islamic geography and also put Muslims in an intellectual dilemma. This century is a period in which philosophical ideas such as positivism, rationalism and determinism emerged, which are the product of Enlightenment thought and claim that reality can only be known in the light of scientific data. These insights, which claim the invariance of natural laws, criticize religion, which they see as an obstacle to scientific developments, through miracles that have taken place in a marvelous way. It is a fact that Islamic religion was also influenced intellectually by this situation. This study focuses on how Muslim scholars, who are stuck between the scientific understanding of their era and their traditional Islamic view, have overcome the miracle dilemma. It is seen that this problem, which also caused the change of Islamic thought, was finally tried to be overcome by modernizing the classical theories.