Öğretmenlerin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeline ilişkin öğretim programı ve bilgi okuryazarlıklarının incelenmesi
An examination of teachers' knowledge literacy and curriculum literacy in relation to the Türkiye Century Education Model
- Tez No: 1003183
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) kapsamında öğretim programı okuryazarlığı ve bilgi okuryazarlığı düzeylerini belirlemek ve bu iki okuryazarlık alanı arasındaki ilişkiyi incelemektir. TYMM, değer temelli ve bütüncül bir eğitim yaklaşımıyla çoklu okuryazarlık becerilerinin öğretim programlarına entegrasyonunu hedeflemektedir. Araştırma, nicel yöntem ve ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülmüş; veriler, öğretmenlerin program okuryazarlığı ve bilgi okuryazarlığı düzeylerini ölçen geçerli ve güvenilir ölçeklerle toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel istatistikler, karşılaştırmalı analizler ve Spearman sıra farkları korelasyon analizi ile çözümlenmiştir. Bulgular, öğretmenlerin her iki okuryazarlık düzeyinin genel olarak orta ve yüksek seviyede olduğunu göstermektedir. Ayrıca öğretim programı okuryazarlığı ile bilgi okuryazarlığı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bazı sosyodemografik özelliklerin okuryazarlık düzeyleri üzerinde farklılık yarattığı da belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, TYMM'nin etkili biçimde uygulanabilmesi için öğretmenlerin program ve bilgi okuryazarlığı yeterliklerinin kritik olduğunu ortaya koymakta ve mesleki gelişim programları ile eğitim politikalarının planlanmasına katkı sağlayabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine teachers' levels of curriculum literacy and information literacy within the scope of the Turkey Century Maarif Model (TYMM) and to examine the relationship between these two literacy areas. TYMM aims to integrate multiple literacy skills into curricula through a value-based and holistic educational approach. The study was conducted using a quantitative relational survey model, and data were collected through valid and reliable scales measuring teachers' curriculum literacy and information literacy levels. The collected data were analyzed using descriptive statistics, comparative analyses, and Spearman's rank-order correlation. The findings indicate that teachers generally possess moderate to high levels of both curriculum literacy and information literacy. Furthermore, a positive and significant relationship was found between curriculum literacy and information literacy. Some sociodemographic factors were also found to influence literacy levels. The results highlight the critical role of teachers' curriculum and information literacy competencies in the effective implementation of TYMM and suggest implications for professional development programs and the planning of educational policies.