Halil Soyuer'in şiirlerinin şekil ve tematik açıdan incelenmesi
The examination of Halil Soyuer's poems in terms of shape and theme
- Tez No: 608525
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SAFİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
1950 yılından itibaren eserleri yayımlanan Halil Soyuer, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının en üretken şairlerinden biri olmuştur. Hece vezniyle yazılmış, halk şiiri etkilerini taşıyan şiirleri ile dikkat çekmiştir. Uzun yıllar Ankara'da gazetecilik yapan Soyuer, Çaba adlı bir de edebiyat dergisi çıkarmıştır. Şiirleri uzun yıllar muhtelif dergilerde yayımlanmıştır. Halil Soyuer, 1950 yılından sonra 18 şiir kitabı çıkarmıştır. Bu şiirlerde ağırlıklı olarak hece veznini kullanmıştır. Şiirlerinin büyük çoğunluğu koşma nazım şeklinde yazılmıştır. Soyuer, eserlerinde halkın konuşma diline yakın, zaman zaman yöresel ağız özelliklerini de içeren sade bir Türkçe kullanmıştır. Şiirlerinde en çok aşk, sevgi, kader, ölüm gibi temalara yer vermiştir. Özellikle ilk dönem şiirlerinde konu ve söyleyiş bakımından çevresindeki ünlü isimlerden etkilendiği görülür. Halil Soyuer, şiirleri dışında sosyal hayatıyla da Ankara'daki sanat çevrelerinde aranan biri olmuştur. Uzun sanat yaşamı boyunca Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının birçok ünlü ismiyle dostluk kurmuştur. Bu isimlerle olan anılarını Şair Dostlarım adıyla gazete ve dergilerde yazmıştır. Bu açıdan da Türk edebiyatına katkılar sağlamıştır. Müzik çevreleriyle iç içe olan şairin çok sayıda şiiri bestelenmiştir. Bu çalışmada onun şiirlerini şekil ve tema bakımından incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Halil Soyuer, poems of whom started to be published in periodicals after 1950, became one of the most prolific poets of the Republican Era. He drew attention with the poems written in syllabic meter and affected by the public poem. The poet who worked as a journalist in Ankara for a long time also published a periodical named Çaba. His poems appeared in various periodicals for a long time. Halil Soyuer published 18 peom books after 1950. In these poems he mostly used syllabic meter. Most of his poems were written in the style of koşma. Soyuer used pure Turkish similar to spoken language of the local people, sometimes including the features of local languages. He placed themes in his poems such as love, faith, death. It can be seen that the poet was effected by the famous people around him in terms of saying and subject. Halil Soyuer became a remarkable person in art environments in Ankara not just with his poems but also with his social life. He made frriends with many famous people of our Rapublican Era authors in his long art life. He published his memoirs with these people in newspapers and periodicals under the name of Şair Dostlarım. He contributed to the literature with this book. A good number of the poems of the poet who was in close relationship with musicians were composed. In this work we tried to examine his poems in terms of shape and theme.