Zaralı Halil Söyler'in vokal icrasındaki üslup ve tavır özellikleri
Characreristics of Zaralı Halil Söyler' singing style
- Tez No: 829204
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN EKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Ses Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Geleneksel Türk Halk Müziği, yıllar boyu gerek sözlü gerekse yazılı kültür aracılığıyla aktarılmış ve halen daha aktarılmaya devam etmektedir. Bu aktarımda, kültür taşıyıcılarının rolünün, büyük olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada ise, hem icrasıyla hem de kaynak kişiliği ile kültür taşıyıcılarından birisi olarak görülen, Zaralı Halil Söyler'in vokal icrası incelenmiş ve icra ettiği 10 eser üzerinden edebi ve müzikal analiz yapılmıştır. Bu eserlerin icra boyutunu anlamak ve belirli bir perspektiften yaklaşmak amacıyla, çalışmanın ilk bölümünde üslup, tavır, yorum, vokal gibi unsurlara değinilmiş, Zaralı Halil'in felsefesi ve yaşam şekli ile eserler arasında bağ kurulabilmesi adına, Zara yöresi tarihi, kültürü ve Zaralı Halil'in yaşamı ele alınmıştır. Çalışmanın ana bölümünde ise, eserler edebi ve müzikal açıdan incelenmiş, bu kapsamda eserlere ait; konu, dil özellikleri, ağız yapıları, kafiye ve durak şemaları, hece yapıları, sosyolojik boyutları, makamsal özellikleri, usul yapıları, hançere yapıları, ses aralığı ve ornament yapıları gibi hususlar değerlendirilmiş, üslup ve tavıra ilişkin bilgiler verilmiştir. Yapılan analiz kapsamında Zaralı Halil'in karakteristik icra biçimi, icradaki naif ve yumuşak ses kullanımı, geniş ses aralığı, kalıplaşmış hançere kullanımları gibi unsurlar belirgin bir şekilde ortaya koyulmuş ve bu unsurlar nota yazımı ile detaylı bir şekilde gösterilmiştir. Bunun yanı sıra, Zaralı Halil'in yaşadığı olayları içselleştirmesi ve bunu icraya dökmesi sanatçının, bestecilik yönünü öne çıkarmıştır. Yaşadığı dönem içerisinde sürekli seyahat halinde olmasının ve farklı yörelerde müzik muhabbetlerinde bulunmasının, icrasına etki ettiği düşünülmüş, bununla birlikte eserlerdeki ağız ve usul yapılarında bu hususa dair çeşitli tespitler yapılmıştır. Genel olarak, Zaralı Halil'in vokal icrasına dair incelemelerin yapıldığı bu çalışma ile, Zaralı Halil'in besteci ve icracı yönünün anlaşılması, alana ve ilgililere katkıda bulunur mahiyette olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional Turkish Folk Music has been transmitted through both oral and written culture for years and continues to be transmitted to this day. In this transmission, the role of culture carriers is thought to be great. In this study, the vocal performance of Zaralı Halil Söyler, who is one of these cultural carriers and who is thought to be an important figure both with his performance and his source personality, was examined and analyzed over 10 works he performed. In order to understand the performance dimension of these works and to approach them from a certain perspective, in the first parts of the study, elements such as style, attitude, interpretation and vocals were mentioned and in the same measure, the history, culture and life of Zara region were examined in order to establish a connection between the philosophy and lifestyle of Zaralı Halil and the works. In the main part of the study, the works were examined from a literary and musical point of view, and within this examination, the works belonged; subject, language features, mouth structures, rhyme and stop schemes, syllable structures, sociological dimensions, modal features, procedural structures, dagger structures, vocal interval and ornament structures were examined and efforts were made to give information about style and attitude. In these analyzes, elements such as the characteristic performance style of Zaralı Halil, the use of naive and soft voice in the performance, the wide range of voice, the use of stereotyped daggers were clearly revealed and these elements were shown in detail with note writing. In addition, the composition aspect came to the fore with the fact that Zaralı Halil internalized the events he experienced and put them into performance. It was thought that the fact that he was constantly traveling during his life and having musical conversations in different regions had an effect on his performance, however, determinations were made about this issue in the mouth and procedure structures in the works. In general, with this study, where the vocal performance of Zaralı Halil is examined, it is aimed to understand the composer and performer aspect of Zaralı Halil and to contribute to the field and those concerned.