Merkezi sinir sistemi enfeksiyonu hastalarında serum neurogranin seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum neurogranin levels of central nervous system infection patients
  1. Tez No: 608545
  2. Yazar: IŞIL BEKTAŞ CANTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Merkezi sinir sistemi enfeksiyonu olan hastaların tanılarının en kısa sürede kesinleĢtirilmesi büyük önem arz eder. Neurogranin, postsinaptik alanda görev alan bir proteindir. Serum neurogranin seviyelerinin hafif kafa travması ile baĢvuran fakat beyin hasarı tespit edilmiĢ hastalarda arttığı çeĢitli çalıĢmalarda gösterilmiĢtir. ÇalıĢmamızda merkezi sinir sistemi enfeksiyonlarında neurogranin seviyelerini değerlendirdik. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalıĢma, Okmeydanı Eğitim ve AraĢtırma Hastanesine baĢvuran ve merkezi sinir sistemi enfeksiyonu tanısı alan 18 yaĢ üstündeki hastalarla prospektif vaka kontrol çalıĢması olarak yapılmıĢtır. Toplamda 55 hasta ile çalıĢmaya baĢlandı. Bu hastalardan santral sinir sistemi enfeksiyonu doğrulanmıĢ 15 hasta çalıĢmaya alındı. 14 kiĢi kontrol grubu olarak alındı. Dahil edilme kriterlerine uyan hastalarda yaĢ, cinsiyet, bilinç durumu, komorbid hastalıklar, C reaktif protein seviyesi ve lökosit sayısı, ve serum ve beyin omurilik sıvısı neurogranin seviyeleri değerlendirildi. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 15.0 (SPSS, Inc., Chicago, Illinois, USA) istatistik programı kullanılarak değerlendirildi. P değeri 0.05 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. BULGULAR: ÇalıĢmaya katılan çalıĢma grubu hastalarının cinsiyet dağılımı Kadın 4(%26.7), Erkek 11(%73.3) idi. ÇalıĢma grubu beyin omurilik sıvısı neurogranin seviyesi ortalaması 432,4±123.5 ng/ml idi. Yapılan korelasyon analizinde beyin omurilik sıvısı neurogranin seviyesi ile serum neurogranin seviyesi arasında anlamlı iliĢki olduğu saptandı. rho: 0,615 , p < 0,05.
Özet (Çeviri)
AIM: Diagnosis of patients with central nervous system infection as soon as possible has a great importance. Neurogranin is a protein functioning in the postsynaptic field. It has been shown in several studies that serum neurogranin levels increased in patients mild head trauma but presenting with the brain the damage. In our study, we evaluated neurogranin levels in central nervous system infections. MATERIALS AND METHODS: This study is a prospective case control study performed in Okmeydanı Training and Research Hospital with patients over the age of 18 years with a diagnosis of central nervous system infection. It was started with a total of 55 patients. 15 patients with confirmed central nervous system infection were included in the study. 14 individuals were taken as control group. In patients meeting the inclusion criteria, age, sex, state of consciousness, comorbid diseases, C-reactive protein level and leukocyte count, and serum and cerebrospinal fluid neurogranin levels were evaluated. Data was evaluated by using computer with SPSS 15.0 (SPSS, Inc., Chicago, Illinois, USA) statistics program. A p value of 0.05 was considered statistically significant. RESULTS: Gender distribution of the patients included in the study group : Female 4 (26.7%), Male 11 (73.3%). The mean value of the cerebrospinal fluid neurogranin level of the study group was 432.4 ± 123.5 ng / ml. In the preformed correlation analysis; there was a significant relationship between cerebrospinal fluid neurogranin levels and serum neurogranin levels rho: 0.615, p < 0.05. When serum neurogranin values were compared between study and control groups; the control group mean value 198.6 ± 51.7 ng / ml, the study group mean value 429.2 ± 104.3 ng / ml and serum neurogranin levels were significantly higher in the study group.P