Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda staple kullanımının gerekliliği ve vida çapının önemi
  1. Tez No: 608593
  2. Yazar: ONUR OTO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOMBACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Toplumda spora olan ilginin artmasıyla ön çapraz bağ (ÖÇB) rüptürü artan sıklıkla görülmektedir. Bunun sonucunda ÖÇB rekonstruksiyonu ameliyatı sıklığı da artmaktadır. Greftin iflas etmesi ve staple çevresi patolojiler sık görülen komplikasyonlardır. Çalışmada ÖÇB rekonstrüksiyonunda staple kullanımının gerekliliği ve vida boyunun önemi araştırılmıştır. Materyal ve metod: Çalışmada test öncesi en fazla 24 saat içinde kesilmiş ortalama 2 yaşında olan 28 koyun arka bacağı kullanılmıştır. Arka bacaklar alındıktan sonra disseke edilmiş ve tibia eklem seviyesinden 12 cm distalinden kesilmiştir. Aynı bacaktan alınan fleksör digitorum tendonu greft olarak kullanılmıştır. Greft kalınlığı 7 mm olacak şekilde tendon ikiye katlanmıştır. Tibiaya 7 mm'lik drill ile eklemde ÖÇB güdüğünden çıkacak şekilde tünel açılmıştır. Numuneler 7 mm biyoemilebilir vida (Grup:1), 7 mm biyoemilebilir vida + staple (Grup:2), 8 mm biyoemilebilir vida (Grup:3) ,8 mm biyoemilebilir vida + staple (Grup:4) olmak üzere 4 ayrı gruba ayrılmıştır. Numunelere MTS 858 Mini Bionix 2 test cihazı ile ilk olarak 2 Hz frekans ile maksimum 50 N olacak şekilde 100 cycle uygulanmıştır. Hemen ardından 20mm/dk hız ile greft işlevini kaybedene kadar kuvvet uygulanmıştır. Greftteki hareket, dayanıklılık, yetersizlik oluşturan maksimum kuvvet ve bu kuvvetteki deplasman değerleri kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlar Mann – Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Staple kullanımının gerekliliği açısından yapılan istatistik inceleme sonucunda 7 mm vida ve staple kullanılan grup 2'nin grup 1'e göre anlamlı olarak daha dayanıklı olduğu görülmüştür (P= 0.018). Yapılan biyoistatistik çalışma sonucunda 8mm biyoemilebilir vida kullanılan grup 3 ve grup 4 arasında staple kullanımının anlamlı istatistiksel fark oluşturmadığı görülmüştür (P= 0.805). Vida çapının öneminin anlaşılması için yapılan istatistik çalışmada ise staple kullanılmayan grup 1 ve grup 3 örnekleri karşılaştırılmıştır. 8 mm vida kullanılan grup örneklerinin 7 mm vida kullanılanlara göre istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek dayanıma sahip olduğu istatistiksel olarak tespit edilmiştir (P= 0.011). Staple kullanılan grup 2 ve grup 4 arasında ise vida çapının artmasına rağmen maksimum dayanma kuvvetinin değeri istatistiksel olarak anlamlı farka sahip olmadığı görülmüştür (P= 1.00). Sonuç: Kemik kalitesinin iyi olduğu hastalarda drill çapının bir mm büyük vida ile fiksasyonun greft stabilitesi açısından anlamlı olarak iyi olabileceği görülmüştür. Kemik kalitesi iyi ve biyoemilebilir vidanın kuvvetli tutulum sağladığı hastalarda staple kullanımının gereksiz olduğu görülmüştür. Ancak osteoporoz gibi kemik kalitesinin düşük olduğu hastalarda staple kullanımının fiksasyona katkıda bulunabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: With increasing interest in sports in society, anterior cruciate ligament (ACL) rupture is highly seen. As the result, the frequency of ACL reconstruction surgery is also increasing. The graft failure and the pathologies around the staple are common complications. The necessity of staple use and the importance of screw diameter in ACL reconstruction were examined in the study. Material and method: In the study, 28 hind legs of the sheep with an average age of 2, slaughter within 24 hours prior to the test, were used. The hind legs were dissected after being taken and the tibia was amputated 12 cm distally from the joint level. The flexor digitorum tendon removed from the same leg was used as a graft. The tendon was doubled so that the graft thickness became 7 mm. The samples were divided into 4 groups: 7 mm bioabsorbable screw (Group:1), 7 mm bioabsorbable screw + staple (Group:2), 8 mm bioabsorbable screw (Group:3), 8 mm bioabsorbable screw + staple (Group: 4). With the MTS 858 Mini Bionix 2 Test Machine, the samples were first applied to 100 cycles with a frequency of 2 Hz with a maximum of 50 N. Immediately afterwards, force was applied until the graft lost its function with a speed of 20mm/min. Movement, stiffness, failure load and displacement values of this force in the graft were recorded. The results were evaluated with the Mann – Whitney U test. Results: As a result of the statistical analysis made in terms of the necessity of staple use, it was observed that group 2 with 7 mm screws and staple were significantly more durable than group 1 (P= 0.018). As a result of the biostatistics study, it was observed that staple use between group 3 and group 4, for which 8mm bioabsorbable screws were used, did not make any significant statistical difference (P= 0.805). In the statistical study to understand the importance of screw diameter, group 1 and group 3 samples, for which the staple was not used, were compared. It was statistically determined that the group samples, for which 8 mm screws were used, had significantly higher strength than 7 mm screws were used (P= 0.011). In group 2 and group 4, for which the staple was used, it was observed that the value of the maximum strength was not statistically significant (P= 1.00), despite the diameter of the screw increased. Conclusion: In patients with healthy bones, a screw being one mm larger than the drill diameter may be significantly better in terms of graft stability of fixation. It has been observed that the use of staple is unnecessary in patients whose bones are healthy and whose bioabsorbable screw provides strong involvement. However, it has been determined that staple use may contribute to fixation in patients, who have bone diseases such as osteoporosis with low bone quality.