Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında sugammadex ve neostigmin'in kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarinda sugammadex ve neostigmin'in kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
  1. Tez No: 608639
  2. Yazar: ONUR ŞAHİN ÖZYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DELİGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Anestezi ile kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişkiler son yıllarda yoğun araştırmalara konu olmaktadır. Çalışmamızda günümüzde sıklıkla uygulanan laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında, cerrahinin sonlanmasını takiben uygulanan nöromusküler blokaj dönüştücü ajanlar neostigmin ve sugammadeksin postoperatif kognitif fonksiyonlar üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : 30.07.2019 – 15.10.2019 tarihleri arasında ameliyathanede laparoskopik kolesistektomi operasyonuna alınan 172 hasta ile yaptığımız çalışmamızda hastalar grup N (86 hasta, 0,03 mg/kg neostigmin) ve grup S (86 hasta, 4mg/kg sugammadex) olarak iki gruba ayrıldı. Hastalara ilk olarak preoperatif Standardize Mini Mental Test (SMMT) uygulandı, postoperatif derlenme odasında Modifiye Aldrete skoru değerlerinin ≥ 9 olarak değerlendirilmesinin 15. ve 60. Dakikalarında olmak üzere 2 kez daha SMMT uygulandı ve skorları kaydedildi. Bulgular: Araştırmada değerlendirilen 172 katılımcının yaş ortalaması 45,60±10,42 olup, hastaların 121'i (70,3) kadındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The relationship between anesthesia and cognitive functions has been the subject of intensive research in recent years. In this study, we aimed to compere the effects of neuromuscular blockade converting agent's neostigmine and sugammadex on postoperative cognitive functions in laparoscopic cholecystectomy operations that are frequently applied today. Materials and Methods: In our study performed with 172 patients who underwent laparoscopic cholecystectomy operation between 30.07.2019 - 15.10.2019, we divided the patients into two groups as group N (86 patients, 0.03 mg/kg neostigmine) and group S (86 patients, 4mg/kg sugammadex). In the preoperative and postoperative recovery room, patients were applied SMMT three times at the following 15th and 60th minutes after the values of Modified Aldrete score were calculated as ≥ 9 and the scores were recorded. Age, gender, weight and educational status of the patients were also recorded. Results: The mean age of 172 participants was 45.60 ± 10.42 and 121 (70.3) of the patients were female.