Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında sevofluran-fentanil, sevofluran-remifentanil anestezisinin maliyet ve anestezi özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of sevoflurane-remi?fentani?l combination versus sevoflurane-fentanyl according to their costs and l anestheti?c properties in laparoscopic cholecystectomy operations
- Tez No: 329987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETGelişen tekonolji ile artan maliyetler daha iyisine ulaşmak için bir engel teşkil edebilir. Kısıtlı kaynaklar ile artan ihtiyaçların sağlanmasına yönelik kaygılar verimlilik esaslı çalışmalara neden olmaktadır. Her alanda olduğu gibi sağlıkta da maliyet analizleri artmaktadır. Günlük anestezi uygulamarında sıkça kulladığımız fentanil ve remifentanilin sevofluran tüketimine,hemodinamik parametrelere, anesteziden derlenmeye, anestezik ilaç maliyetine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Laporoskopik kolesistektomi operasyonu olacak hastalar rutin moniterizasyonun yanında Bispektral İndeks, nöromusküler transport (NMT) moniterizasyonuda yapıldı. Olgular rastgele seçilerek otuzar kişilik fentanil grubu (grup F) ve remifentanil grubu (grup R) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonunda Grup F hastalara 2 µg/kg fentanil i.v bolus uygulandı, Grup R hastalara 1 µg/kg remifentanil 60 saniyede i.v bolus yapıldı. Her iki grupta indüksiyona BIS değerine göre 1-2 mg/kg propofol bolus verilerek devam edildi. BİS değeri 40-60 olduktan sonra 0,5 mg/kg iv atrakuryum uygulandı. NMT'de T1 değeri 0 olduğunda endotrakeal entübasyon yapıldı. NMT moniterizasyonuna TOF ile devam edildi. Entübasyondan sonra hastalar mekanik ventilatöre bağlanarak ventile edildi, EtCO2 izlenmeye başlandı. Anestezi idamesinde olgular % 50-50 oksijen-hava ile 4 l/dak FGF ile solutuldu, 0,5 MAK sevofluran başlandı ve zamanı kaydedildi. Grup R'de remifentanil 0,25 µg/kg/dak infüzyonuna devam edildi. Grup F'de indüksiyondan 30 dk sonra ve cerrahinin devamı boyunca her 30 dakikada bir 0,5 µg/kg fentanil eklenmesi planlandı. Anestezi derinliği BIS moniterizasyonu ile değerlendirildi. BIS değeri 40-60 arasında olacak şekilde end-tidal sevofluran konsantrasyonu ayarlandı. Sevofluran konsantrasyonu ve değiştirme zamanları kaydedildi. Bütün olgular 1mg/kg tramadol ile postop analjzi amaçlı ve 4 mg ondansetron IV uygulandı. Hastalar BIS değeri 80 ve üzeri olduğunda ve TOF değeri en az % 75 olduğunda ekstübe edildi. Spontan göz açma zamanı kaydedildi. PACU'ya nakledilen hastaların giriş ve çıkışta VAS ve Alderth derlenme skorları kaydedildi. Her vaka sonun da sevofluran tüketim miktarı Dion formülü ile hesaplandı.Grupların demografik özellikler, ASA sınıflaması, cerrahi ve anestezi süreleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Grup R'de hemodinamik kontrolün özellikle entübasyona yanıtın baskılanmasında daha başarılı olduğu gözlemlendi. Göz açma zamanı PACU nakil zamanları Grup R `de daha kısa idi. PACU servis nakil zamanında ise gruplar arasında fark yoktu. Gruplar arası Modifiye Aldreth ve VAS skorları karşılaştırıldığında PACU Giriş, PACU Çıkış Modifiye Aldreth, VAS değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. BIS kontrollü Sevofluran tüketimi Grup R'de 7,18±3,45 ml Grup 16,45±7,15 ml olmak üzere anlamlı düşük olduğu tespit edildi. Sevofluran ile birlikte toplam ilaç maliyeti Grup R'de Grup F'ye kıyasla istatiksel olarak anlamlı fark olmasa da daha düşük olarak tespit edildi.Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında sevofluran-fentanil, sevofluran-remifentanil anestezisinin maliyet ve anestezi özelliklerinin karşılaştırıldığı çalışmamızda remifentanilin fentanile kıyasla daha iyi intraopratif hemodinamik kontrol, daha iyi postoperatif derlenme sağladığı, sevofluran tüketimini azaltarak anestezik ilaç maliyetini artırmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe improving technology and increasing cost may be handicaps to reach the better in all areas. The limited resources for increasing needs causes the productive studies. We planned to compare the effects of fentanyl and remifentanyl, both are used in daily anesthesia practice on sevoflurane consumption, hemodynamic parameters, emerge from anesthesia and anesthetic drug cost.Patients undergoing laparoscopic cholecystectomy operation had BIS monitorization and NMT monitorization in addition to routine monitorization. Cases were selected ramdomly and divided into two groups with 30 patients in fentanyl group and 30 patients in remifentanyl group. In anesthesia induction 2 µg/kg fentanyl bolus was administrated to group F patients, 1 mcg/kg remifentanyl was administrated to group R patients, in 60 seconds. In both groups according to the BIS value induction was continued by giving 1-2 mg/kg propofol bolus. After the BIS value reaches 40-60,0.5 mg/kg atracurium was administrated. At NMT when T1 value becomes 0 endotracheal intubation was done. NMT monitorization continued with TOF. After intubation patients were ventilated mechanically.EtCO2 started to be observed. In maintenance of anesthesia patients were breathed 50% O2 and 50% air 4 lt/min. FGF and 0.5 MAC sevoflurane was started and the time was recorded. In group R 0.25 mcg/kg/min remifentanyl infusion was continued, in group F it was planned to add 0.5 mcg/kg fentanyl 30 minutes after the induction and during the operation every 30 min. Depth of anesthesia was evaluated by BIS monitorization. The end-tidal sevoflurane concentration was set as BIS value was 40-60. The sevoflurane concentration and time of change was reported. All cases with 1mg/kg tramadol and analgesia postoperative and 4mg mg ondansetron IV was administred when BIS value reaches 80 or 80 and TOF value reaches minimally % 75 the patients were extubated Spontaneous eye opening time had been recorded. Entry and exit of patients?s VAS and Modified Alderthe scores were reported who were trasported to PACU. At the end of all cases the consumption of sevoflurane was calculated with Dion formule.When compared there wasn?t a sinificant difference between the groups demographic properties, ASA classification operation and anesthesia time. It?s observed that group R is more succesful in hemodynamic control especially in response to intubation suppression Time of eye opening, PACU transporting time were shorter in group R, but in PACU service transport, there wasn?t any difference. Among the groups when compared there wasn?t any significant difference in Modified Aldrethe and VAS score, PACU input, PACU output Modified Aldrethe VAS scores. Controlled by BIS, concumption of sevoflurane in group R 7,18±3,45 ml, in group F 16,45±7,15 ml were low with sevoflurane total drug cost in group R wasn?t significantly different from group R, but it was determined to be lower.Comparisation of sevoflurane-remifentanyl vs sevoflurane-fentanyl for anesthesia during laparoscopic cholecystectomy operations according to their costs and quality of anesthesia has shown that better intraoperative hemodynamic control, better postoperative recovery had been achieved in sevoflurane-remifentanyl group. We concluded that remifentanyl did not increase cost for anesthesia by decreasing sevoflurane consumption.