Biyokütle temelli aktif karbon destekli manyetik demir nanoparçacık (AC-Fe3O4 MNPs) sentezi, karakterizasyonu ve sulu ortamdan p-nitrofenolün heterojen fenton benzeri reaksiyon ile gideriminin araştırılması
Synthesis and characterization of biomass based activated carbon supported magnetic iron nanoparticle (AC-Fe3O4 MNPs) and investigation of the elimination of heterogeneous fenton-like reaction with p-nitrophenol from aqueous medium
  1. Tez No: 608647
  2. Yazar: AMANI ALDIRDEERY ALTAYEB SALIH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında, Akdeniz'de yetişen ve değerlendirilemeyen biyokütlelerden aktif karbon hazırlanması ve organik para-Nitrofenolün (p-NP) sulu çözeltisinden gideriminde kullanılacak aktif karbon destekli manyetik nanoparçacıkların sentezi ve karakterizasyonu çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çam kozalağı, çam kabukları ve muz kabuklarından aktif karbon hazırlanmış; BET yüzey analiz yöntemi ile yüzey alanları belirlendikten sonra p-nitrofenolün adsorbsiyon yöntemi ile giderimi çalışmaları yapılmıştır. Çam kozalağından hazırlanan aktif karbon manyetik demir içerikli nanopartiküller için destek malzemesi olarak kullanılmış; sentezlenen manyetik demir içerikli nanopartiküllerin karakterizasyonu yapılarak sulu çözeltiden p-nitrofenolün heterojen Fenton benzeri reaksiyon ile gideriminde katalizör özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the activated carbon was prepared from biomass grown in the Mediterranean Sea, the synthesis and characterization of activated carbon-supported magnetic nanoparticles were used in the removal of organic para-nitrophenol (p-NP) from aqueous solution. For p-nitrophenol adsorption, the surface areas of the pine cone, pine shell, and banana peels prepared activated carbons were measured by the method of BET surface analysis. pine cone prepared activated carbon was used as support material for magnetic iron nanoparticles; Characterization of the synthesized magnetic iron nanoparticles was carried out to determine the catalyst properties for p-nitrophenol removal from aqueous solution using heterogeneous Fenton-like reaction method.