'Mallet finger' cerrahi tedavisinde ishiguro ve modifiye indirek redüksiyon (K-teli ve palmar atel) yöntemlerindek-teli midfalanks giriş yeri, açısıve ameliyat sonrası erken dönem radyolojikve fonksiyonel sonuçların retrospektif olarak karşılaştırılması
'mallet fi̇nger' surgery treatmentishiguro and modified indirect reduction(K-wire and palmar atel) methodsk-wire midfalanks entrance, angleand after-surgery early radiologyand functional resultsretrospective comparison
- Tez No: 608648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ATLIHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Sağlık Eğitimi, Orthopedics and Traumatology, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ :“Mallet Finger”tedavisinde değişik cerrahi tedavi seçenekleri mevcuttur. Büyük oranda ishiguro yöntemi veya bu yöntemin çeşitli modifikasyonları tercih edilmektedir. Bu cerrahi yöntemler esnasında parmağın dorsalinden gönderilen Kirschner teli (K-Teli) gönderiliş açısı ile ilgili literatürde kayda değer bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada amaç“Mallet Finger”cerrahi tedavisinde İshiguro ve Modifiye İndirek Redüksiyon (K-Teli ve palmar atel) yöntemlerinde K-Teli midfalanks giriş yeri, açısı ve ameliyat sonrası radyolojik ve fonksiyonel sonuçları retrospektif olarakdeğerlendirmektir. İkincil amaç olarak Wehbe ve Schneider ' a göre sınıflandırılmış olan kırıkların cerrahi tedavilerinde uygulanan K-Telinin pozisyonunun Crawford değerlendirme kriteri düzeyine,ekstansiyon kaybına ve deplasman miktarına etkisinin değerlendirilmesi hedeflendi. GEREÇ VE YÖNTEM : 2008-2018 Yılları arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmataloji Kliniği' ne başvurmuş, kemiksel“Mallet Finger”tanısı ile cerrahi kararı alınmış olan hastalar arasından İshiguro ve Modifiye İndirek Redüksiyon tekniği ile opere edilmiş olan hastalar çalışmaya dahil edildi. K-Teli açıları, ameliyat sonrası 6. haftada K-Telleri çıkarıldığında ölçülen deplasman miktarları ve ekstansiyon kısıtlılıkları değerlendirildi. BULGULAR : Hastaların %60,8 (45)'i İschiguro, %39,2 (29)'u Modifiye İndirek Redüksiyon yöntemiyle opere edildi. K-Teli gönderim açısı olarak ortalama saat 10 yönü kullanıldığı görüldü. Kırık oluşumundan operasyona kadar geçen süre ise ortalama 7 ± 6 (1-27) gün olarak saptandı. Hastaların %23 (17)' sinde komplikasyon geliştiği görüldü. Bu komplikasyonlar geriye dönük olarak tarandığında 1 malunion, 1 osteomyelit, 14 subluksasyon belirlendi. Cerrahi yöntemi İschiguro olanların post-op deplasman ortalamaları Modifiye İndirek Redüksiyon olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı düşüktü (p=0,037). Cerrahi yöntemlerin komplikasyon ve Crawford düzeylerinde (değerlendirme kriteri) istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,059, p=0,080, p=1,000). Hastaların K-Teli açısı operasyona kadar geçen süre ile negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkili saptandı (p=0,002). Ameliyata kadar geçen süre uzadıkça redüksiyonu sağlamak için K-Teli açısının horizontale daha yakın hale geldiği gözlendi. Hastaların K-Teli Açısı, Postoperatif (PO) Ekstansiyon Kısıtlılığı, PO-Deplasman düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Wehbe ve Schneider (“Mallet Finger”kırık sınıflaması) derecesi ile K-Teli açısı negatif yönde ilişkili saptandı (p=0,018). Kırık derecesi arttıkça redüksiyonu sağlamak için K-Teli açısının horizontale daha yakın hale geldiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE : There are different surgical treatment options in“Mallet Finger”treatment. The ishiguro method or various modifications of this method are highly preferred. There is no significant study in the literature regarding the angle of delivery of Kirschner wire (K-Wire) sent from the dorsal of the finger during these surgical methods. The aim of this study is to retrospectively evaluate the K-Wire midphalanx entry site, angle and postoperative radiological and functional results in Ishiguro and Modified Indirect Reduction (K-Wire and palmar splint) methods in the“Mallet Finger”surgical treatment. As a secondary goal, it was aimed to evaluate the effect of the position of K-Wire applied in surgical treatments of fractures classified according to Wehbe and Schneider on the level of Crawford evaluation criteria, loss of extension and displacement. MATERIAL AND METHOD : Patients who were admitted to Haseki Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between 2008-2018 and who were operated on with the diagnosis of bony“Mallet Finger”were included in the study. K-Wire angles, displacement quantities measured when K-Wires were removed at 6th postoperative week and extension limitations were evaluated. RESULTS : 60.8% (45) of the patients were operated by Ischiguro, 39.2% (29) by Modified Indirect Reduction. An average of 10 o'clock was used as the K-Wire shipping angle. The time from fracture formation to operation was found to be 7 ± 6 (1-27) days on average. Complications were observed in 23% (17) of the patients. When these complications were screened retrospectively, 1 malunion, 1 osteomyelitis, 14 subluxations were determined. The post-op displacement averages of those with the surgical method of Ischiguro were statistically significantly lower than those with Modified Indirect Reduction (p = 0.037). There was no statistically significant difference in complication and Crawford levels (evaluation criteria) of surgical methods (p = 0.059, p = 0.080, p = 1,000). The K-Wire angle of the patients was found to be statistically significantly related to the time until the operation (p = 0.002). As the time until surgery prolonged, it was observed that the angle of the K-Wire became closer to the horizontal to provide reduction. There was no statistically significant relationship between K-Wire Angle, Postoperative (PO) Extension Limitation and PO-Displacement levels. Wehbe and Schneider (“Mallet Finger”fracture classification) degree and K-Wire angle were negatively correlated (p = 0.018). As the degree of fracture increased, it was observed that the angle of the K-Wire became closer to the horizontal to provide reduction.