Acil serviste çalışan sağlık personellerinin hasta mahremiyeti konusundaki tutumlarının değerlendirilmesi ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Evaluation of the attitudes of health personnel working in emergency services about patient privacy and determining their knowledge levels
  1. Tez No: 706231
  2. Yazar: HASAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ŞAHİN KAVAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sağlık Eğitimi, Public Relations, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hasta mahremiyeti, hastanın sadece fiziksel ve kişisel bilgilerinin mahremiyeti gibi dar bir çerçeve ile değerlendirilmemelidir. Hasta mahremiyet alanları sosyal, bilişsel, fiziksel ve psikolojik alanları kapsamaktadır. Bu çalışmanın amacı acil serviste çalışan sağlık personelinin hasta mahremiyeti konusundaki tutumlarının belirlenmesi ve bilgi düzeylerinin ölçülmesidir. YÖNTEM Bu çalışma Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisi'nde çalışan doktor ve diğer yardımcı sağlık çalışanları üstünde 2021 yılında yapılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için Ankara Şehir Hastanesi Etik Kurulu'ndan izin alınmıştır. Çalışma tanımlayıcı tipte bir çalışmadır, 222 sağlık personeline ulaşılmıştır. Çalışmaya dahil edilen katılımcılara literatür ve yasalardan yararlanılarak hazırlanan anket formu uygulanmıştır. Uygulanacak form dört bölümden oluşmaktadır; acil serviste çalışan sağlık personellerinin sosyo-demografik özelliklerinin, sosyal-genel mahremiyet tutumlarının, fiziksel-bedensel mahremiyet tutumlarının ve bilgi mahremiyet tutumlarının değerlendirilmesidir. BULGULAR Çalışmaya dahil olan sağlık çalışanlarının yaş ortalaması 30.80±6.40 (min:22-max:56)'dır. Sağlık çalışanlarının ortalama çalışma süresi 7.39±6.47 saattir ve %53.6'sı doktordur. Sağlık çalışanlarının %54.1'i mahremiyete uyumunu iyi, %19.8'i çok iyi olarak değerlendirmiştir. Çalışanların %49.5'i çalışma arkadaşlarının mahremiyete uyumunu orta, %32.9'u iyi, %6.8'i çok iyi olarak değerlendirmiştir. Sağlık personeli; acil servislerde mahremiyet ihlalinin en önemli sebeplerini yoğun iş yükü, fiziksel alt yapı eksikliği ve personel eksikliği olarak belirtmiştir. Sağlık çalışanlarının hastaların fiziksel mahremiyetine dikkat etmesinde en önemli faktörün hastanın tıbbi durumunun olduğu, ikinci önemli faktörün ise hastanın cinsiyetinin olduğu bulunmuştur. Sağlık çalışanlarının %32.9'u daha önce mahremiyet hakkında eğitim hiç almamıştır. Acil serviste çalışan sağlık personelinin %70.7'si hasta mahremiyeti ile ilgili yasayı bilmediğini, %84.7'si hastaların mahremiyet ile ilgili bilgilerinin yeterli olmadığını söylemiştir. %75'i HBYS sisteminin hasta mahremiyetini sağlamada çok kötü-kötü-orta olduğunu, %66'sı hasta bilgilerine ulaşmada yetkilendirmenin uygun olmadığını bildirmiştir. Mevcut yasayı bilenlerde mahremiyete uyumda kendisini çok iyi olarak değerlendirenlerin bilmeyenlere göre yüksek oranda olduğu bulunmuştur. Sağlık çalışanlarında mahremiyet denilince akla daha çok fiziksel mahremiyetin geldiği tespit edilmiştir. SONUÇ Acil servislerde fiziksel mahremiyete daha çok dikkat edildiği mahremiyetin diğer alanlarına dikkat edilmediği ve mahremiyet konusunda yasal bilgi eksikliği olduğu bulunmuştur. İş yükü yoğunluğu ve personel eksikliği mahremiyet ihlal nedenleri olarak belirtilmiştir. Acil servislerde yapısal eksikliklerin ve eğitim eksikliklerinin giderilmesinin sonuçları iyileştireceğini düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Acil Servis, Hasta Mahremiyeti, Sağlık Personeli.
Özet (Çeviri)
Patient privacy should not be evaluated with a narrow framework such as the privacy of the patient's physical and personal information. Patient privacy areas include social, cognitive, physical and psychological areas. The aim of this study is to determine the attitudes of the health personnel working in the emergency room on patient privacy and to measure their knowledge levels. MATERIALS AND METHODS This study was carried out in 2021 on doctors and other allied health workers working in Ankara City Hospital Emergency Service. Permission was obtained from the Ankara City Hospital Ethics Committee to conduct the study. The study is a descriptive study, 222 health personnel were reached. A questionnaire prepared by using the literature and laws was applied to the participants included in the study. The form to be applied consists of four parts; The aim of this study is to evaluate the socio-demographic characteristics, social-general privacy attitudes, physical-physical privacy attitudes and information privacy attitudes of the health personnel working in the emergency department. RESULTS The mean age of the health workers included in the study was 30.80±6.40 (min:22-max:56). The average working time of health workers is 7.39±6.47 and 53.6% of them are doctors. 54.1% of healthcare professionals evaluated compliance with privacy as good and 19.8% as very good. 49.5% of the employees rated their colleagues' compliance with privacy as moderate, 32.9% as good, 6.8% as very good. Health personnel; stated that the most important reasons for violation of privacy in emergency services are heavy workload, lack of physical infrastructure and lack of personnel. It has been found that the most important factor for healthcare professionals to pay attention to the physical privacy of patients is the patient's medical condition, and the second important factor is the patient's gender. 32.9% of healthcare professionals have never received training on privacy before. 70.7% of the health personnel working in the emergency department said that they did not know the law about patient privacy, and 84.7% said that the patients' knowledge about privacy was not sufficient. 75% reported that the HIMS system was very bad-bad-moderate in ensuring patient privacy, and 66% reported that authorization to access patient information was not appropriate. It was found that those who know the current law rate themselves as very good in privacy compliance compared to those who do not. When it comes to privacy in healthcare professionals, it has been determined that physical privacy comes to mind more. CONCLUSION It has been found that more attention is paid to physical privacy in emergency services, other areas of privacy are not taken into account, and there is a lack of legal information on privacy. Workload intensity and lack of personnel are stated as reasons for privacy violations. We think that eliminating the structural and educational deficiencies in emergency services will improve the results. KEYWORDS: Emergency Service, Patient Privacy, Health Personnel.