Kemoterapi alan çocuk hematoloji ve onkoloji hastalarında febril nötropeni yönetiminde idrar kültürü uygulamasının gerekliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of requirement for urine culture in febrile neutropenia among pediatric hematology and oncology patients receiving chemotherapy
  1. Tez No: 608682
  2. Yazar: DORUK ÖZBİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YILDIZ YILDIRMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Kanser tedavisinin sık karşılaşılan bir komplikasyonu olan febril nötropenide, idrar yolu enfeksiyonlarınn yeri ve yönetimi ile ilgili yeterli çalışma yoktur. Bu nedenle febril nötropeni rehberlerinde idrar tahlilleri alınıp alınmaması konusunda çoğunlukla kanıt düzeyi düşük öneriler bulunmaktadır. Çocuk ve erişkin rehberlerindeki öneriler farklılık göstermektedir. Hastanemizde febril nötropeni ile yatan tüm çocuk kanser hastalarından mümkünse tam idrar tetkiki ve idrar kültürü rutin olarak alınmaktadır. Amacımız bu rutin uygulamanın gerekliliğini klinik, laboratuvar ve tedavi perspektiflerinden değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği'nde 01.01.2014 ile 31.12.2018 tarihleri arasında tedavi görmüş 0-18 yaş arasındaki 122 hastanın 306 febril nötropeni atağı geriye dönük olarak incelendi. Ataklardaki klinik, laboratuvar ve tedavi verileri ile idrar kültürü sonuçları arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Bulgular: İdrar kültüründe anlamlı bakteriüri sıklığı tüm grupta %6,2 bulundu. İdrar yolu enfeksiyonuna spesifik ve/veya nonspesifik bulguların idrar kültüründe üremeyle ilişkisi istatiksel olarak anlamsız saptandı (p=0,566).
Özet (Çeviri)
Objective: There is not adequate study related with place and management of urinary tract infections in febrile neutropenia which is a frequently seen complication of cancer treatment. Therefore, there have been suggestions in febrile neutropenia guidelines with low level of evidence about whether urine tests must be performed. There are differences between suggestions in pediatric and adult guidelines. In our hospital, urinalysis and urine culture are routinely performed if possible in all pediatric cancer patients admitted with febrile neutropenia. Our aim is to evaluate the requirement of this routine practice in terms of clinical, laboratory and treatment perspectives. Materials and Methods: A total of 306 febrile neutropenia episodes of 122 patients aged between 0-18 and treated at Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Health Application and Research Center at between 01.01.2014 and 31.12.2018 were retrospectively evaluated. Associations between clinical, laboratory and treatment data of episodes and results of urine culture were evaluated. Results: Frequency of significant bacteriuria in urine culture was 6.2% for all group. Association between findings specific and/or nonspecific to urinary tract infections and growth in urine culture was not statistically significant (p=0,566).