İşitme engelli kadın sedanterlerde nıntendo wii balance board, kangoo jumps ve bosu topu antrenmanlarının çeviklik ve denge üzerine etkisi
The effect of nintendo wii balance board, kangoo jumps and bosu ball trainings on agility and balance in hearing disability sedentary
  1. Tez No: 608692
  2. Yazar: CİHAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, dinamik denge geliştirici antrenmanlardan sayılan Nintendo-wii, Kangoo Jump ve Bosu antrenmanlarının işitme engelli kadın sedanterlerin çeviklik ve dinamik denge değişkenleri üzerine etkisini incelemektir. Araştırma Mersin ili Toroslar ilçesinde bulunan İbn-i Sina Özel Eğitim Meslek Lisesi'nde öğrenim gören, daha önceden herhangi bir spor branşı ile uğraşmamış 14-22 yaş aralığındaki 51 işitme engelli kız öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma, Nintendo-wii oyun grubu (n=13), bosu grubu (n=13), kangoo jump grubu (n=15) ve hiçbir uygulama yaptırılmayan kontrol grubu (n=11) olmak üzere dört ayrı gruptan işitme engel düzeyi birbirine yakın işitme engeli olanlara göre oluşturulmuştur. Uygulanan farklı denge geliştirici antrenman 8 hafta haftada 2 gün 1 er saat olarak yaptırılmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu model kullanılmıştır.8 haftalık antrenman programının sonunda aynı ölçümler, tekrar uygulanıp grupların kendi arasındaki gelişim düzeylerine ve grupların birbirleriyle olan farklarına bakılmıştır. Dinamik dengeyi ölçmek için 'Techno Body Ölçüm Cihazı', çeviklik skorunu ölçmek için de 'Hexagonal Obstacle Test (Altıgen Çeviklik Testi)' test yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların yaş, boy, kilo ve işitme engel derecelerini tanımlamak için aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri belirlenmiştir. Araştırma kapsamında belirlenen gruplardaki öğrenci sayıları 10-15 arasında değiştiğinden normallik dağılımları için Shapiro Wilk testi kullanılmıştır. Grupların ön test ölçümleri arasında anlamlı fark olup olmadığını incelemek amacıyla Kruskal-Wallis testi gerçekleştirilmiş, ön test-son test ölçümleri arasında ki değişimi gözlemlemek için Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Tüm grupların dinamik denge ön-test, son-test değerlerinin ortalamaları arasında farklılığın olup olmadığını da tekrarlı ölçümler için çift yönlü varyans analizi ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of Nintendo-wii, Kangoo Jump and Bosu training on the agility and dynamic balance variables of hearing impaired female sedentaries in the 14-22 age group. The sample of the research; 51 hearing impaired female students between the ages of 14-22 who have been studying at İbn-i Sina Special Education Vocational High School in Toroslar district of Mersin. Our research is an experimental research. Pre-test and post-test control group model was used. In this study, Nintendo-wii game group, Bosu group, Kangoo Jump group and control group without any application were formed into four separate groups. Nintendo-wii game group (n = 13), bosu group (n = 13), kangoo jump group (n = 15) and control group (n = 11) were participants. The groups were formed as close to each other according to the level of hearing impairment. 'Techno Body Measurement Device" was used to measure dynamic balance and' Hexagonal Obstacle Test 'was used to measure agility score. At the end of the 8-week training program, the same measurements were applied and the improvement levels of the groups and the differences between the groups were examined. Arithmetic mean and standard deviation values were determined in order to define the age, height, weight and hearing impairment levels of the participants. Shapiro Wilk test was used for the distribution of normality since the number of students in the groups determined in the research ranged between 10-15. Kruskal-Wallis test was used to examine whether there was a significant difference between the pre-test measurements of the groups, and Wilcoxon signed rank test was used to observe the change between pre-test and post-test measurements. The dynamic balance pre-test and post-test values of all groups were compared by means of two-way analysis of variance for repeated measures As a result of the 8-week training programs, agility scores of Nintendo-Wii, Kangoo Jumps and Bosu groups were significantly different in pre-test and post-test. On the other hand, according to the dynamic balance data obtained; there were statistically significant differences between the pre-test and post-test values of the Kangoo Jumps and Bosu groups in the ÇIFTPL value, the Kangoo Jumps group in the SAĞPL value, the Kangoo Jumps group in the SOLPL value, the Nintendo-wii group in the SAĞMECAP value, and the Kangoo Jumps group in the SOLMECAP value, the bosu group in the ÇİFTMECML value and these equipments contributed positively to the development of dynamic balance skills.