Kuşaklararası adaletin bileşenleri ve ölçümü: Bir endeks önerisi
Components and measurement of intergenerational justice: Proposal of an index
  1. Tez No: 608691
  2. Yazar: EFE ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Kuşaklararası adalet, son yıllarda giderek daha fazla gündeme gelen ve tartışılan bir konu haline gelmiştir. Siyaset felsefesi, psikoloji, ekoloji, ekonomi gibi disiplinlerin; farklı yönlerini ele alıp zaman zaman atıf yaptığı bu kavramın içeriği konusunda, uluslararası yazında farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Çalışma, kuşaklararası adalet kavramını ve bileşenlerini tanımlamak, ardından bu bileşenlerin ölçümüne ve zaman-mekân bakımından kıyaslanabilir hale getirilmesine yönelik bir endeks oluşturma amacı taşımaktadır. Konuya ilişkin farklı yaklaşımların kökenine inmek için, öncelikle kuşaklararası adalet kavramını oluşturan kuşak ve adalet kavramları ayrı ayrı ele alınmış, kavramların kökeni ve farklı disiplinlerin bu kavramlara yaklaşımları incelenmiştir. Bu amaca yönelik olarak; yazını, ikincil verileri ve uzman görüşmelerini sistematik olarak kullanma imkânı tanıyan gömülü teori yönteminin konstrüktivist versiyonu kullanılarak, kuşaklararası adaletin temel bileşenleri belirlenmiştir. Bu bileşenler Politikalar, Siyasete Katılım, Temsil ve Çocuk Hakları, Demografik Değişim, Sosyal Güvenlik, Ekonomi, Ekoloji, Kuşaklararası Adil Davranış olarak belirlenmiştir. Bunu takiben, belirlenen bileşenlerin ölçülebilir olanları belirlenmiş, yazındaki farklı ölçüm araçlardan da faydalanılarak, bir“kuşaklararası adalet endeksi”oluşturulmuştur. Çalışmanın son kısmında, oluşturulan endeks ile Türkiye'nin durumu tespit edilmiştir. Endeks kullanılarak yapılacak gelecekteki ölçümlerde, Türkiye'nin performansını izlemek ve farklı ülkeler ile kıyaslamak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Intergenerational Justice is a concept which gradually draws more attention and is being discussed more widely in the last decade. There are different approaches regarding to the meaning of the concept in international literature from different disciplines such as political philosophy, psychology, ecology, economy; which approach the topic from different angles and refer to it. This work aims to defining the concept of intergenerational justice and its components; to develop an index to quantify the dimensions and to make these dimensions comparable in terms of time and space. To get to the root of the approaches to the topic, the terms“generation”and“justice”are referred separately, the origins of the terms and different approaches from different disciplines are discussed. For this purpose, using the constructivist version of grounded theory which allows the researcher to synthesize literature, secondary data and expert interviews systematically, the main dimensions of intergenerational justice are determined. These dimensions are emerged as political participation, representation and children rights, demographic change, social security, economy, ecology, intergenerational fairness behavior. Then, measurable components are determined, whit the help of measuring methods in the literature and expert interviews, intergenerational justice index is developed. Finally, using the index, the state of the Turkey is measured comparable to OECD countries. Using the index, it will be possible to track progress of a country and compare it with other countries.