Assessment of the effects of carbon dioxide injection on the reservoir formation, caprock and wellbore integrity
Karbondıoksit enjeksiyonun rezervuara, örtü kayaca ve kuyu bütünlüğüne etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 608693
  2. Yazar: ABDIRIZAK ALI OMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR SINAYUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İklim değişikliği şu anda dünya gezegenini ve içinde yaşayan nüfusu etkileyen en ciddi konulardan biridir. Atmosferdeki sürekli artan karbondioksit (CO2) konsantrasyonu bu durumun önemli bir sebebidir. İklim değişikliğini hafifletme çabaları kapsamında, CO2'in yakalandığı ve derin jeolojik oluşumlara enjekte edildiği Karbon Yakalama ve Depolama (CCS) projeleri başlatıldı. Bu konu ile alakalı olarak büyük bir endişe kaynağı CO2'in jeolojik depolanması ile ilgili güvenlik ve risktir. Bu riski azaltmak için, oluşumları karakterize etmek ve CO2 enjeksiyonunun bunlar üzerindeki etkilerini anlamak önemlidir. Bu çalışma, CO2 enjeksiyonunun rezervuar, örtü kayaç ve kuyu çimento bütünlüğü üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. TOUGHREACT, bir hidrokarbon ve bir jeotermal rezervuar içine CO2 enjeksiyonunun sayısal simülasyonu için kullanıldı. Bunun yanında CO2'in kuyu içi çimentosu üzerindeki etkisi de modellenmiştir. Sonuçlar, karbonat hidrokarbon rezervuarında enjekte edilen CO2'in esasen hapsetme ve çözünürlük kapanı ile depolandığını göstermiştir. Örtü kayaç gözenekliliğinde ve geçirgenliğinde azalma olmuştur ve bu depolama özelliklerinde bir iyileşme olduğunu gösterir. Jeotermal rezervuarında enjekte edilen CO2, genel olarak çözünürlük kapanı ve mineral kapanı yoluyla depolandı. Yüksek enjeksiyon oranlarında hapsetme sebebiyle CO2'in serbest bir faz olarak depolandığı durumlar da gözlendi. Çimento tapasının modellenmesi CO2 varlığının çimento bozulmasına neden olduğunu göstermiştir. Bir mikro-silika katkı maddesinin varlığında, CO2 tapanın içine daha az nüfuz etmiştir ve nispeten daha az bozulma olmuştur. .Yüksek sıcaklık koşullarında çimento tapasındaki bozulma daha viii belirgindi. Bununla birlikte, genel olarak, çimento bozulmasının, kendi kendini sınırlandırıcı doğası nedeniyle çok yavaş bir süreç olduğu da gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Climate change is currently one of the most serious issues affecting the planet earth and its population. The continuously increasing concentration of carbon dioxide (CO2) in the atmosphere is a major culprit. In efforts to mitigate climate change, Carbon Capture and Storage (CCS) projects have been initiated whereby CO2 is captured and injected into deep geological formations. However, a major point of concern is the safety and risk involved in the geological sequestration of CO2. To reduce this risk, it is important to characterize the formations and understand the effects of CO2 injection on them. This study aims to understand the effects of CO2 injection on the reservoir, caprock and wellbore cement integrity. TOUGHREACT is used for numerical simulation of CO2 injection into a hydrocarbon and a geothermal reservoir. The effect of CO2 on wellbore cement is also modeled. Results showed that in the carbonate hydrocarbon reservoir, the injected CO2 was mainly stored by seal trapping and solubility trapping. There was a reduction in the caprock porosity and permeability indicating an improvement in its seal properties. In the geothermal reservoir, injected CO2 was mainly stored via solubility trapping and mineral trapping. There was some free CO2 in cases of high injection rates which was stored by seal trapping. The modeling of the cement plug showed that CO2 presence caused cement degradation. In the presence of a micro-silica additive, CO2 penetrated less into the plug and there was relatively less degradation. Under high temperature conditions, the degradation was more prominent. However, it was noted that in general, the cement degradation is a very slow process due to its self-inhibiting nature.