Küresel yönetim açısından uluslararası sermaye hareketlerinin Türk bankacılık sektörüne etkileri
The effects of capital movements to Turkish banking sector from the global management perspective
- Tez No: 280950
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Geçtiğimiz yüzyılda dünyada hızlı bir değişim süreci yaşanmaya başlamış, ekonomiler küreselleşme adı verilen sürekli bir dönüşüm içine girmiştir. Özellikle, sosyal, politik ve kültürel alanlarda ortaya çıkan değişimler hızla yayılarak yeni bir dünya düzeninin kurulması için uygun ortam oluşturmuştur. Finansal liberalizasyon doğrultusunda, dünyada birçok ülke, uluslararası mal ve sermaye hareketlerinin üzerindeki kısıtlamaları ve denetimleri azaltan uygulamaları hayata geçirmiş ve böylece ulusal ekonomilerin küresel dünya ekonomisine uygun hale getirilmesini sağlayan bu akım Türkiye'yi de etkilemiştir. Özellikle 2001 krizi sonrası uygulanan ekonomi politikasının etkileri ve dünyadaki ekonomik konjonktür, Türkiye'ye yönelik doğrudan yabancı yatırımları artırıcı bir etki meydana getirmiştir, bu dönemde yatırımların yoğunlaştığı önemli bir alan da bankacılık sektörü olmuş, yabancı bankaların payı önemli ölçüde yükselmiştir. Bu kapsamda, çalışmada küreselleşme olgusu ele alınarak, yabancı bankaların Türk bankacılık sektörüne giriş nedenleri, giriş şekilleri, sektöre etkileri irdelenmeye çalışılmıştır. Yabancı bankaların. Türkiye'ye gelme nedenleri, hedefledikleri müşteri kitlesi ve faaliyet alanları ile son on senede bankacılık sektörünün değişimi, kontrol değişkenleri olarak belirlenen cinsiyet, yaş, eğitim, gelir durumu gibi çalışanların demografik özellikleri bağlamında analiz edilmiştir. Yabancı bankaların sektöre giriş nedenleri ve sektöre olan etkileri yapılan alan çalışması ile tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last century, the world started to change rapidly, economies got into a transformation process which is called globalization. Especially; social, political and cultural areas of life evolved rapidly and formed appropriate environment for a new world formation. Along with the financial liberalization, most of the countries in the world implemented the applications which decrease the restrictions and the control on the international chattels and capital; thereby this trend, that aligned national economies with international economies, also effected Turkey. Above all, the effects of economy policy which was carried out after the crisis of 2001 and economical conjunctures produced an affect that raised foreign investments to Turkey directly; in that period one of the important areas in which investments were majored on was banking business, and the share of foreign banks raised significantly. In this context; dealing with the globalization fact on working, Scholars and specialists in this field has tried to find out why foreign banks entered to Turkey banking business, how they entered and what are the effects of them on Turkey?s banks. The reasons of coming to Turkey, the target group they aimed, their activity areas and the changes in banking business in the last ten years has been analyzed in the context of demographic characteristics of workers such as their sex, age, education, income level. The study of the area was an attempt to confirm the reasons of foreign banks? entry to the sector and the effects they have on it.