Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası kan akımı kısıtlamalı pliometrik eğitimin kas kuvveti ve fonksiyon üzerine etkisi
The effect of plyometric training with blood flow restriction on muscle strength and function after anterior cruciate ligament reconstruction
- Tez No: 608740
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu (ÖÇBR) sonrası kan akımı kısıtlamalı (KAK) pliometrik eğitimin kas kuvveti, kas hacmi ve fonksiyon üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya ÖÇBR sonrası, 12 haftalık rehabilitasyon programını tamamlayan 18-30 yaş arası 28 erkek hasta dahil edildi. Hastalar rastgele seçim yöntemiyle KAK grup (n=14, yaş: 19,64±2,16 yıl, VKİ: 23,55±2,69 kg/m2) ve kontrol grubu (n=14, yaş: 20,35±3,31 yıl, VKİ: 22,5±3,02 kg/m2) olmak üzere 2'ye ayrıldı. Her iki gruba da standart rehabilitasyon programına ek olarak 8 hafta süreyle, haftada 3 gün pliometrik eğitim verildi. Sadece KAK grupta pliometrik eğitim kan akımı kısıtlaması ile birlikte uygulandı. Tüm hastaların kuadriseps kas kalınlığı ve rektus femoris enine kesit alanı, kuadriseps ve hamstring kas kuvveti (izometrik, konsentrik, eksentrik), fonksiyonel performansları (dikey sıçrama testi, tek bacak öne hoplama testi, üç adım hoplama testi), dinamik dengeleri (y denge testi), diz fonksiyonları (IKDC, KOOS, Tampa, ACL-RSI anketi) pliometrik eğitim öncesi ve sonrası değerlendirildi. Her iki grupta da eğitim sonrası rektus femoris, vastus medialis oblikus, vastus lateralis kas kalınlığında, rektus femoris enine kesit alanında, kuadriseps ve hamstring izometrik ve konsentrik kas kuvvetinde artış görülürken (p0,05), KAK grupta kuadriseps bacak simetri indeksinde daha fazla iyileşme elde edildi (p=0,015).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of plyometric training with blood flow restriction (BFR) on muscle strength, muscle volume and function after anterior cruciate ligament reconstruction (ACLR). The study included 28 male patients aged 18-30 years who completed a 12-week rehabilitation program after ACLR. The patients were randomly allocated into two groups as BFR group (n=14, age: 19,64±2,16 year, BMİ: 23,55±2,69 kg/m2) and control group (n=14, age: 20,35±3,31 year, BMI: 22,5±3,02 kg/m2). Both groups received plyometric training for 8 weeks and 3 days a week in addition to the standard rehabilitation program. Plyometric training was performed with blood flow restriction only in BFR group. Quadriceps muscle thickness and rectus femoris cross-sectional area, hamstring and quadriceps muscle strength (isometric, concentric, eccentric), functional performances (vertical jump test, one leg hop test, 3 step hop test), dynamic balances (y balance test), knee functions (IKDC, KOOS, Tampa, ACL-RSI questionnaire) were evaluated before and after plyometric training.