İntrauterin büyüme geriliğinin sıçan karaciğeri üzerindeki etkileri
The effects of intrauterine growth restriction on rat liver
- Tez No: 608760
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERAY BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İntrauterin büyüme geriliği fetüsün sağlıklı büyüme potansiyeline ulaşamaması olarak tanımlanan patofizyolojik bir süreçtir. İnsülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) başlıca karaciğer tarafından üretilen anabolik bir hormondur. Sekresyonu büyüme hormonu (GH) tarafından uyarılır. IGF-1, embriyonik ve postnatal gelişimde hücre proliferasyonu, sağ kalımı, doku büyümesi ve gelişmesi gibi çeşitli biyolojik aktiviteleri olan anabolik bir hormondur. İntrauterin büyüme geriliği olan fetüs ye yeni doğanlarda GH/IGF-1 ekseninde ve IGF-1-PI3K/Akt sinyal yolağında aksaklıklar olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, bilateral uterin arter ligasyonu ile indüklenen intrauterin büyüme geriliğinin 2., 4., 8. Ve 16. haftalarda sıçan karaciğeri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla karaciğer dokuları histopatolojik olarak incelendi. IGF-1, IGF-1Rα ekspresyonları immünohistokimyasal yöntem ile IGF-1, IGF-1Rα, IGFBP1, p/t-Akt, p/t-PTEN, p/tGSK3α/β protein seviyeleri Western Blot yöntemi ile,IGF-1, IGF-1Rα, IGFBP1 ekspresyon seviyeleri rt-PCR yöntemi ile belirlendi ve serum IGF-1 ve GH seviyeleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Sonuç olarak intrauterin büyüme geriliğinin sıçanda karaciğer morfolojisini etkilemediği, IGF-1Rα, IGFBP1, p/t-Akt, p/t-PTEN, p/tGSK3α/β proteinlerinin seviyelerinde ve serum IGF-1 ve GH seviyelerinde değişime yol açtığı, IGF-1, IGF-1Rα, IGFBP1 ekspresyonlarına gen düzeyinde etki etmediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Intrauterine growth restriction is a pathophysiological process that defined as fetus cannot reach its normal growth potential. Insulin-like growth factor-1 is an anabolic hormone mainly produced by liver. The secretion of IGF-1 is stimulated by Growth hormone (GH). IGF-1 has several biological activities, such as cell proliferation, survival, tissue growth and development in embryonic and postnatal development. It is known that there are defects in the GH/IGF-1 axis and IGF-1-PI3K/Akt signaling pathway in intrauterine growth restricted fetus and neonates. In the present study, we aimed to investigate the effect of intrauterine growth restriction induced by bilaterally uterine artery ligation on rat liver at 2, 4, 8 and 16 weeks. For this purpose, liver tissues were examined histopathologically. Immunolocalization of IGF-1, IGF-1Rα were determined by immunohistochemical method, IGF-1, IGF-1Rα, IGFBP1, p/t-Akt, p/t-PTEN, p/tGSK3α/β protein levels were determined by Western Blot method, IGF-1, IGF-1Rα, IGFBP1 expression levels were determined by rt-PCR method and serum IGF-1 and GH levels were measured by ELISA. In conclusion, intrauterine growth restriction did not affect liver morphology, caused changes in IGF-1Rα, IGFBP1, p/t-Akt, p/t-PTEN, p/tGSK3α/β protein levels and serum IGF-1 and GH levels, and did not affect IGF-1, IGF-1Rα, IGFBP1 expressions at gene level.