Anaplazmosisli koyunlarda bazı inflamasyon markırlarının araştırılması
Investigation of some markers of inflammation in sheep with anaplasmosis
  1. Tez No: 608761
  2. Yazar: GÖNÜL TATU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA MİS, PROF. DR. DURSUNALİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kan parazit hastalıkları koyunlarda sıklıkla görülmekte olup, Türkiye‟de de oldukça yaygındır. Anaplazma ovis küçükbaĢ hayvanlarda eritrositleri enfekte eden artropod kaynaklı bir patojendir. Bu çalıĢma anaplasmasizli koyunlarda bazı serum inflamasyon markır seviyelerini değerlendirmek için planlanmıĢtır. Pozitifliği elisa kiti ile tespit edilen 20 koyunda GM-CSF, IL-1, IL-6, TNF-α düzeyleri de elisa kiti ile tespit edilmiĢtir. Anaplasmosiz pozitif olan grupların GM-CSF, IL-1, IL6, TNF-α düzeylerinin yükseldiği tespit edilmiĢtir. IL-1,TNF-α, GM-CSF düzeylerindeki artıĢ istatiksel olarak önemlidir.
Özet (Çeviri)
Blood parasitic diseases is seen frequently in sheep, it is also quite common in Turkey. Anaplasma ovis is a arthropod-derived pathogen that infects erythrocytes in small ruminants. This study was planned to evaluate some serum inflammation marker levels in sheep infected with anaplasmosis. GM-CSF, IL-1, IL-6, TNF-α levels were also detected in 20 sheep whose positivity was determined by elisa kit. GM-CSF, IL-1, IL-6, TNF-α levels of anaplasmosis positive groups were increased. Increases in IL-1, TNF-α, GM-CSF levels are statistically significant.