Non-decision making in policy process: The case of HPV vaccines in Turkey
Politika sürecinde karar vermeme: Türkiye'de HPV aşıları konusu
  1. Tez No: 608780
  2. Yazar: DİLEK SERNUR EMİNOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son on yılda insan papilloma virüsü (HPV) aşısı ABD, Kanada ve Birleşik Krallık gibi kapitalist ülkelerde bir halk sağlığı konusu olarak ortaya çıkmıştır. Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) aracılığı ile HPV aşılaması Türkiye'de pek çok kez gündeme gelmiş olmasına rağmen, aşının kapsama alınması yıllar boyunca gerçekleşmemiştir. Bu tezde, Türkiye'de HPV aşısının GBP kapsamına dahil edilmesine ilişkin karar vermeme sürecinin arkasında yer alan sebepleri ortaya çıkarmayı amaçlıyorum. Bu amaçla, politikası oluşturma sürecinde gücün kullanımına ilişkin kamu politikası yaklaşımlarından faydalanılmıştır. Politika yapıcılar tarafından uygulanan karar vermeme stratejileri politika aktörleri ile yapılan mülakatlar ve dokümana dayalı analiz ile araştırılmıştır. HPV aşısı ile ilgili karar vermemenin altında yatan nedenler aşıyı bağışıklama programlarına dahil etmiş olan gelişmiş ülkelerdeki tartışmalar ile benzerlik göstermektedir. Türkiye'de HPV aşısı konusu bağışıklamanın yalnızca bir hastalığa karşı koruma olmadığının çarpıcı bir örneğidir. Aksine, Türkiye'deki HPV tartışmasının ekonomik, kültürel ve politik boyutları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the last decade, human papilloma virus (HPV) vaccination emerged as a public health issue, claiming to prevent HPV related diseases, in major advanced capitalist countries such as the US, Canada, and the U.K. Although the inclusion of the HPV vaccine into the expanded immunisation programme (EIP) has been considered many times in Turkey, no development was recorded about the coverage of the vaccine over the years. In this thesis, I explore the underlying reasons of non-decision making in respect to inclusion of HPV vaccine into the EIP in Turkey. To this end, public policy approaches related to the use of power in policy making process are utilised. The non-decision making strategies employed by policy makers are investigated through policy actor interviews and document based analysis. The underlying reasons of non-decision making regarding HPV vaccine has demonstrated similar characteristics to those discussed in developed countries which already have included the vaccine in their national immunisation programmes. The HPV vaccine case in Turkey has been a conspicuous example of the fact that vaccination is not only a protection against prospective diseases. Rather, HPV vaccination debate in Turkey has economic, cultural and political dimensions.