Chlorella Vulgaris'de biyodizel hammaddesi üretimi üzerine borlu bileşiklerin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of boron compounds on biodiesel feedstock production from Chlorella Vulgaris
- Tez No: 608779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Biology, Biotechnology, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bor (B) bütün bitkisel organizmaların büyüme ve gelişimi için gerekli bir elementtir. Bu tez çalışmasında, çeşitli borlu bileşiklerin (Borik asit, Kolemanit ve Uleksit) Chlorella vulgaris'in büyüme ve biyodizel hammaddesi olarak kullanılan triaçilgliserol (TAG) üretimi üzerine etkileri incelenmiştir. Bununla birlikte büyümede en az baskılanma ile nötral lipid içeriğinde en fazla artışın kaydedildiği B konsantrasyonları belirlenerek B elementinin ve borlu bileşiklerin mikroalglerden biyodizel hammaddesi üretiminde kullanılabilirliğinin tanımlanması hedeflenmiştir. Bu amaçla, C.vulgaris içerisinde artan yoğunluklarda borlu bileşiklerin bulunduğu büyütme ortamında kültüre alınmış ve 30 günlük inkübasyon süresince mikroalglerin büyüme, toplam lipit, nötral lipit, TAG, Yağ asidi metil ester (YAME) içerikleri ile toplam klorofil, karotenoid, protein ve karbohidrat içerikleri de belirlenmiştir. C.vulgaris'in büyüme ortamına artan konsantrasyonda borlu bileşikler uygulandığında TAG üretimi artmış, yağ asidi metil ester içeriğindeki çoklu doymamış yağ asidi oranında da azalma kaydedilmiştir. Bununla birlikte bu çalışmada, 0,93mM Uleksit uygulamasının büyümede düşük düzeyde sayılabilecek bir baskılanma ile kısa sürede lipit üretiminde artışı tetiklediği, böylece 8 gün boyunca 0,93mM Uleksit uygulamasının C.vulgaris'ten biyodizel hammaddesi üretimi için diğer uygulamalara göre daha üstün olduğu belirlemiştir. Sonuç olarak bu tez çalışması ile farklı konsantrasyonlarda uygulanan borlu bileşiklerin C. vulgaris de biyodizel hammaddesi üretimi amacıyla kullanılabilecek ekonomik ve potansiyel bir yaklaşım olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Boron (B) is an element which is necessary for growth and development of plant-like organisms. In this thesis research, impact of different boron compounds (Boric acid, Colemanit, Ulexit) on growth and triacylglycerol production, used as biodiesel feedstock, was investigated. Moreover, it was aimed to identify potential use of B for maximization of biodiesel feedstock production from microalgae by determining the level of B concentration causing least decrease in growth and highest increase in neutral lipid production. With this aim, C.vulgaris was cultred in growth media with increasing concentrations of B-compounds and growth, total lipid, neutral lipid, TAG, fatty acid methyl ester (FAME) content, total chlorophyll, carotenoid, protein and carbohydrate contents were determined during 30 days of incubation period. Increased concentrations of B-compounds induced TAG production which was accompanied by decrease in polyunsaturated fatty acid levels in C.vulgaris. Besides, 0.93mM Ulexit application stimulated a rapid induction of lipid productivity which was evaluated as more favourable than other applications for biodiesel feedstock production from C.vugaris. To conclude, this thesis research showed that application of different concentrations of B-compounds may stand as a potential economic approach for production of biodiesel feedstock from C.vulgaris.