Suyûtî'nin ed-Dürrü'l-Mensûr fi't-tefsîr bi'l-me'sûr adlı tefsirinde kırâat olgusu
The qira'at phenomenon in the tafsir of Suyuti's ad-Duur al-Manthuur fi't- tafsir bi'l- me'sur
  1. Tez No: 608782
  2. Yazar: MUSTAFA YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Kendi döneminin önde gelen âlimi olan Suyûtî, gerek eserleri ve gerekse yetiştirdiği öğrencileri dolayısıyla, İslâm fikir hayatında önemli bir yere sahiptir. Ortaya koyduğu yaklaşım tarzı ve eserleriyle sadece yaşadığı dönemde değil, vefatından sonra da dikkati çeken Suyûtî'nin, Kur'ân'a bakış açısının ve tefsirdeki kırâat metodunun araştırılmasına duyulan ihtiyaç, bizi böyle bir çalışmaya sevk etmiştir. Zira kendisi hakkında çok şey söylenen Suyûtî'nin bu yönünün aydınlatılmasının büyük önem arz ettiğini düşünmekteyiz. Usûlde Sünnî-Eş'arî, fürû'da Şafiî mezhebine mensup olan müellifin, bize kadar ulaşan bir kısım eserlerinin tahkiki yapılmış, bu eserlerden özellikle inceleyeceğimiz ed-Dürrü'l-Mensûr tefsiri, rivayet tefsiri açısından çok önemli bir yere sahiptir. Örneği sadece ilk asırlardaki tefsirler arasında bulunan ve bu alanda en hacimli kaynak niteliğini taşı¬yan eser, ayetlerin tefsiriyle ilgili rivayetlerden başka hiçbir açıklama ihtiva etmemektedir. Bazılarınca rivayet tefsiri konusunda en meşhur ve mufassal eser olarak bilinen Taberî'nin (ö. 310/ 923) tefsiri sayılamayacak kadar çok dirayet unsuru ihtiva ederken bu kitapta rivayetler dışında kalan kısım, birkaç satırlık mukaddime ile ferağ kaydından ibarettir. ed-Dürrü'l-Mensûr tefsirinde Suyûtî'nin Kur'ân ve kırâat anlayışını ve metodunu ortaya koymaya çalışırken, bu alandaki boşluk bir nebze de olsa doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Al-Suyuti, who is a prominent scholar of his time, has an essential place in the Islamic history of thought thanks to his works and students he trained. The need for the study of Suyuti's understanding of the Qur'an and his qira'at methods in tafsir, who did not only attract attention at his time but also after his death, has led us to such a study. We think that the clarification of this aspect of Al-Suyuti, whom is said much about him, is of great importance. Some works of Al-Suyuti, who belong to Sunni-Ash'ari school in theological sects and Shafi'i madhab in practice, have been studied in the literature. Among them, ad-Duur al-Manthuur, which will be the focus of our investigation, has great significance among narration-based tafsirs. This tafsir, which has similar versions only in the first century of Islam and is the most voluminous source in this area, does not contain any explanation other than the narrations about the tafsir of the verses. While the Tabari's tafsir (b. 310/923), which is known to be the most famous and detailed work among the narrative-based tafsirs of Qur'an, contains an uncountable number of elements of dirayah tafsir; this book is composed of only a few lines and records which are not based on narrations. By discussing Al-Suyuti's understanding of the Qur'an and his qira'at methodology in ad-Duur al-Manthuur, a gap in this area, though partially, will be filled.