Apartman ve site yönetiminden doğan hukuki sorumluluk
Legal liability arising from apartment and site management
  1. Tez No: 608809
  2. Yazar: MUHAMMED ULUŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Değişen ve gelişen yeni dünya düzenindeki toplu yaşamın zorunluluğu ile birlikte çok katlı ve toplu yapıların oluşması; bu yapılarda toplu halde yaşayan, sosyo-kültürel ve ekonomik bakımdan farklı insanların bir arada yaşamasını zorunlu kılmıştır. Bireylerin olduğu her ortamda mutlu ve huzurlu bir yaşam için uyulması gereken toplumsal ve hukuki kuralların gerekli olması karşısında, toplu ve çok katlı yapıların hukuki temeli bulunan bir kurallar bütünü dahilinde yönetilmesini ve diğer konut sakinlerinin de bu kurallara ve yönetimin idaresine uymasını; buna karşın, yapı yönetimlerinin de söz konusu kurallar dahilinde yapı yönetimini gerçekleştirmesini gündeme getirmiş ve gerekli kılmıştır. Bu doğrultuda; öncelikle, çok katlı yapılara hukuki nitelik kazandırmak; bu yapılarda yaşayan bireylerin statülerini ortaya koymak; gerek bu bireyler arasındaki ortak yaşamdan doğan ilişkileri gerekse bu bireyler ile ortak yaşamın, söz konusu yapılarda düzen ve idare anlayışını tesis etmek için zorunlu kıldığı yapı yönetimleri arasındaki ilişkileri yani hak, görev ve sorumlulukları düzenlemek maksadıyla 17 Şubat 1926 tarihli ve 743 sayılı mülga Medeni Kanundaki taşınmaz mallara ilişkin genel hükümlerden ayrı ve özel olarak, 2 Ocak 1966 tarihli mer'i 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu pozitif hukuk sistemimizde yerini almıştır. Günümüze kadar gelişen süreçte, hızla artan kırdan kente göçün ve ülke nüfusunun doğurduğu konut ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak tek parseli aşan birden çok yapı ve blok yapıların yapılması karşısında, tek parseli aşan bu yapıların yönetiminde de sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu durum ise kat mülkiyeti ve kat irtifakı kavramlarının tekrar ele alınmasını da gerekli kılmıştır. Bu doğrultuda, tek parseli aşan site (toplu yapı) kavramı, 634 sayılı Kanuna 14.11.2007 tarihli 5711 sayılı Kanunla eklenen“Dokuzuncu Bölüm”başlığı altında“Toplu Yapılara İlişkin Özel Hükümler”ile hukuki nitelik kazanmış ve toplu yapılarda ortaya çıkan sorunların çözümü için tek parsel üzerinde kurulan tek yapıdan (apartman) ayrılan toplu yapılara özgü özel hükümler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The formation of multi-story and collective structures together with the necessity of collective life in the changing and developing new world order has made it necessary for the coexistence of socio-cultural and economically diverse people living in these structures as a collective.In the face of the need for social and legal rules to be followed for a happy and peaceful life in every environment where individuals are, it has brought up and made it necessary for collective and multi-storey buildings to be managed within a legal basis and for other residents to follow these rules and the management of the administration. In this respect, first of all, to give legal character to multi-storey buildings, to reveal the status of individuals living in these buildings; the symbiosis between these individuals and partner with these individuals arising from the relations of life, and the layout of the structures in question needed to establish the relations between management knowledge and understanding of the building management i.e., rights, duties and responsibilities in order to organize, dated 17 February 1926, repealed General Provisions relating to immovable property in the Civil Law No. 743 and separate from, and specifically, the condominium Law No. 634, dated 2 January 1966 has taken place in our system of positive law. In the process that has developed up to today, in the face of the rapidly increasing migration from rural to urban areas and the construction of multiple buildings and block structures that exceed one parcel in order to meet the housing needs of the population of the country, problems in the management of these buildings that exceed one parcel have started to arise. This situation made it necessary to re-examine the concepts of condominium and floor easement.In this respect, the concept of a site (collective structure) exceeding a single parcel has gained legal qualification with“Special Provisions Regarding Collective Structures”under the title of“Ninth Section”added to the law No. 5711 dated 14.11.2007 to the Law No. 634 and special provisions specific to collective structures separated from the single structure (apartment) established on a single parcel have been introduced to solve the problems.