Toplu konut, apartman ve tesislerin yönetimindeki sorunlar ve deprem yönetmeliğinde site yönetiminin yeri
Problems in the management of housing estate, apartment building and facilities and the place housing estate management in earthquake regulations
- Tez No: 931932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE FEYZİ ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Siyasal Bilimler, Economics, Law, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışma kapsamında toplu yaşam alanlarında ikamet eden insanların site yönetimleri ile yaşadığı sorunlar ve uyuşmazlıklar araştırılmıştır. Yargıya taşınan problemlerde sürecin nasıl işlediği araştırılmış, çıkan kararlardan ve emsal niteliği taşıyan yargı kararlarından faydalanılmıştır. Ortaya çıkan sorunların neler doğurabileceği ve insan psikolojisi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yaşanan sorunların neden ve nasıl ortaya çıktığını, bu sorunların çözümlerinin neler olduğunu araştırmak amacıyla bazı site yönetimlerinin faaliyet raporları incelenmiştir. Araştırma amacı doğrultusunda sorunlarla resmi ve hukuki olarak mücadele etmeyi bilmenin önemi değerlendirilmiştir. Toplu yaşam alanlarında ikamet eden ve bazı sorunlarla karşılaşan vatandaşlarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yaşadıkları sıkıntılı süreçler hakkında bilgiler toplanmıştır. Aynı zamanda bazı sitelerde, evvelki site yöneticilerinin yasal yetkilerinin dışına çıkarak yaptığı hukuk dışı işlemler incelenmiştir. Bu incelemeler, mevcut site yönetim kurulu ve site denetim kurulu tarafından sunulan banka kayıtları, faturalar, makbuzlar ve finansal raporlar gibi resmi evraklara bakılarak yapılmıştır. Çalışma kapsamında objektif ve şeffaf bilgi, belge ve kaynaklara yer verilmeye gayret gösterilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda ve elde edilen bulgulara göre ülkemiz genelinde insanların çok büyük bir kısmının toplu yaşam alanı olan sitelerde ikamet ettiği tespit edilmiştir. Toplu yaşamın zorluğu, kötü niyetli ve iş bilmeyen insanların sitelerde yönetici olması birtakım sorunları beraberinde getirmiştir. İnsanların bilgi yetersizliğinden dolayı bu sorunlardan ciddi derecede mağdur oldukları tespit edilmiştir. Bu mağduriyetlerin yaşanmaması ve sorunların çözümlerinin nasıl olabileceği üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, the problems and disputes experienced by people residing in collective living areas with housing estate administrations were investigated. How the process works in the problems brought to the judiciary has been investigated, and the decisions and precedent judicial decisions have been utilized. The problems that may arise and their impact on human psychology have been examined. In order to investigate why and how the problems arise and what the solutions to these problems are, the activity reports of some housing estate administrations were analyzed. In line with the purpose of the research, the importance of knowing how to combat problems officially and legally was evaluated. Interviews were conducted with citizens residing in collective living areas and encountering some problems. Information was collected about the troubled processes they experienced. At the same time, in some housing estates, unlawful actions taken by previous estate managers beyond their legal authority were examined. These examinations were made by looking at official documents such as bank records, invoices, receipts and financial reports provided by the current site management board and the site audit board. Within the scope of the study, efforts have been made to include objective and transparent information, documents and sources. As a result of the research conducted and according to the findings obtained, it has been determined that a very large proportion of people across our country reside in housing estates, which are collective living spaces. The difficulty of collective living and the fact that people with malicious intentions and who do not know business are managers in the sites have brought some problems. It has been determined that people are seriously victimized by these problems due to lack of information. Evaluations were made on how to prevent these victimizations and how to solve the problems.