Matrakcı Nasuh minyatürlerinde mekân ve zaman anlayışı
Understanding of space and time in Matrakçi Nasuh miniatures
  1. Tez No: 608819
  2. Yazar: TUĞÇE AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. RUHİ KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Minyatür, kendine özgü bir biçimi olan Türk sanatıdır. İlk örneklerini Uygurlarda gördüğümüz minyatür sanatının, en verimli dönemi 16. yüzyıla denk gelmektedir. Bu dönemde yaşamış isimlerden biri ise Nasuh b. Abdullah (Karagöz) el-Silahi el-Matraki el-Bosnavi'dir. Günümüzde bilinen diğer adı ile Matrakçı Nasuh'un hayatı hakkında kesin bir bilgiye ulaşılamasa da II.Beyâzıd döneminde küçük yaşta saraya alınıp Enderun'da eğitim gördüğü bilinmektedir. Ressam ve tarih yazarı olan Nasuh, Kanuni Sultan Süleyman ile birlikte katıldığı seferlerde gördüğü yerleri kendine özgü bir üslupla resmetmiştir. Bu nedenle minyatür sanatında yeni bir üslubu oluşturması bakımından önemli bir yere sahiptir. Sanat tarihi sürecinde Batı sanatını ve minyatür sanatını mekân ve zaman açısından değerlendirdiğimizde iki farklı mekân anlayışıyla karşılaştığımızı görmekteyiz. Fakat zamanla mekân-zaman Batı sanatında değişime uğrarken, minyatür sanatında mekân-zaman iki boyutlu yüzeyde ve mutlak zaman anlayışıyla ifade edilmesi fikri değişmemektedir. Bu bağlamda minyatür sanatında mekân ve zaman kavramları ele alınarak, Matrakçı Nasuh eserlerindeki mekân ve zaman anlayışı açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Miniature is a Turkish art with its own unique form. The most productive period of miniature art, which we saw in the Uighurs in the first examples, coincides with the 16th century. One of the names who lived in this period was Nasuh b. Abdullah (Karagöz) is al-Silahi al-Matraki al-Bosnavi. Although no definite information about the life of Matrakçı Nasuh is known today, it is known that he was taken to the palace at a young age and educated in Enderun during the reign of Beyazid II. As a painter and history writer, Nasuh depicts the places he saw during his campaigns with Suleiman the Magnificent in his own unique style. Therefore, it has an important place in terms of creating a new style in miniature art. When we evaluate Western art and miniature art in terms of space and time in the history of art, we see that we encounter two different conceptions of space. However, while space-time has changed in Western art, the idea of space-time being expressed on the two-dimensional surface and with absolute understanding of time does not change in miniature art. In this context, the concepts of space and time in miniature art are discussed and the concept of space and time in Matrakçı Nasuh works is explained.