Sağlık kurumlarında hastane yöneticilerinin zaman yönetimi becerilerinin bazı demografik özellikler açısından incelenmesi: Bir hastane uygulaması
Investigation of time management skills of hospital managers in health institutions in terms of some demographic characteristics: An hospi̇tal practice
- Tez No: 608822
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL KÜLEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapılan Yüksek Lisans çalışmasında sağlık kurumlarında görevli yöneticilerin zaman yönetimi becerileri, bazı demografik özelikler açısından incelenmiştir. Çalışmada yönetim performansının en önemli kavramlardan biri olan, zaman yönetimini olumlu ve olumsuz yönde etkileyen eğitim, tecrübe, yaş, cinsiyet, zaman planlaması, gelir durumu, iletişim teknolojileri, zaman tuzakları gibi faktörlerin ölçülmesine yönelik anket geliştirilmiştir. Geliştirilen anket Tarsus'ta faaliyet gösteren devlet ve özel hastanelerde görev yapan 132 yöneticiye uygulanmıştır. Anket ile elde edilen veriler İstatistiksel analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışma konusu ile ilgili literatürde yapılan çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde; Sağlık yönetimi, Sağlık kurumları yöneticisi, hastane yönetimi kavramları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde araştırma yöntem ve araçları verilmiştir. Dördüncü bölümde çalışma kapsamında geliştirilen anketlerden elde edilen verilerin analizleri yapılarak zaman yönetimine etki eden bulgulara ulaşılmıştır. Beşinci bölümde, çalışmadan elde edilen sonuçlar tartışılarak, yorumlanmıştır. Altıncı bölümde tez çalışmasından elde edilen sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the postgraduation study conducted, positive and negative factors affecting time management in health institutions managemen have been investigated. In the study, a questionnaire has been devised in order to evaluate the agents such as education, experience, age, gender, time planning, income status, communication technologies, time traps, etc., that positively and negatively affect time management being one of the most important concepts of management performance. The research consists of four chapters. In the first chapter, studies on the literature related with the subject have been presented. In the second part, the concepts of Health Management, health institutions manager, hospital management have been emphasized. The third section contains research methods and instruments (Quantitative Methods). In the fourth chapter, the results of the study have been discussed and suggestions have been made to the researchers in the field. The preferences of managers in time management vary by their education level, years of experience in management, marital status, and previous training/education on time management.