Çözüm sürecinde yazılı basının terör gündemi üzerine bir araştırma: Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet ve Sabah gazeteleri örneği
A research on the terror agenda of the printed media in the solution process: The case of Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet and sabah newspapers
  1. Tez No: 608833
  2. Yazar: FİGEN TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜLLÜPUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Terör örgütlerinin propagandasını yapmadan, terörle mücadeleye destek olmak ve kamuoyunu bilgilendirmek basının en önemli görevlerinden biridir. Çalışmada, 1984 yılından başlayarak, Türkiye'nin değişmez gündemi haline gelen ve Türkiye Cumhuriyeti ve PKK çatışmasının barışçıl çözüme en çok yaklaştığı çözüm süreci ve sonrasındaki dönemdeki terör gündemi yazılı basında yer alan haberler aracılığıyla karşılaştırılmıştır. Yazılı basının çözüm sürecini ve çözüm sürecine yönelik olarak terör gündemini nasıl yansıttığını belirlemek için Çözüm sürecinin fiili olarak başladığı tarih olan 29 Temmuz 2009 ve sürecin fiili olarak bitişi olan 25 Temmuz 2015 tarihleri arasında sürecin kırılma noktaları olarak saptanan olaylar üzerinden, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet ve Sabah gazetelerinde yapılan tarama ve kodlama ile yapılan içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supporting the fight against terrorism and informing the public without making propaganda of terrorist organizations is one of the most important tasks of the press. In the study, starting from 1984, the solution process which has become Turkey's unwavering agenda and which was the closest period to a peaceful solution about the conflict between the Republic of Turkey and PKK, and the aftermath of the terrorist agenda were compared through the news in the press. In order to determine how the print media reflects the solution process and the terror agenda for the solution process, the events that were identified as the breakpoints of the process between July 29, 2009, the date when the solution process actually started and the July 25, 2015, the end of the process, were taken into consideration, and content analysis methods were used in screening and coding in Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet and Sabah newspapers.