Abdulvahap Akbaş'ın hayatı, sanatı ve eserleri
Abdulvahap Akbaş's life, art and works
  1. Tez No: 608843
  2. Yazar: ABDULGANİ BAĞIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Abdulvahap Akbaş, ilk şiirini yayımladığı 1978 yılından itibaren ömrünün sonuna kadar başta şiir olmak üzere hikâye, deneme, inceleme, araştırma, roman, çocuk edebiyatı eserleri, gezi yazıları ve dergi çalışmalarıyla milli ve manevi değerleri evrensel çizgilerle muhafaza etmeye çalışmış çok yönlü bir sanatçıdır. İnanç ve toplumsal değerleri fikren ve fiilen savunurken eserlerinde tutarlı olmaya gayret göstermiştir.“İslami Hassasiyeti Olan Edebiyat”hareketi içerisinde yer bulan sanatçı bu kültüre uygun olarak ortaya koyduğu çalışmalarıyla toplumun dini ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmıştır. Toplumun ve çocukların önder kişilikleri örnek alması ve toplumsal değerlerle barışık yetişmesi için emek sarf etmiştir. İçinde yetiştiği toplumsal koşulları doğru yorumlamış; yetiştiği kültürün izlerini, evrensel değerlerle eserlerine aktarmış, bu yönüyle Doğu ve Batı kültürünü İslami değerler sistemi içinde sunmaya çalışmıştır. Abdulvahap Akbaş, eserlerinde inanç kavramını yoğun bir şekilde işlemiş, kültürel zenginliği yansıtmak için de Türkçenin zenginliğinden faydalanmıştır. Abdulvahap Akbaş'ın hayatı hakkında ailesiyle görüşülmüş eserlerle hayatı arasındaki bağlar incelenmiştir. Roman ve hikâyeleri incelenmiş yazarın fikir hayatı ve edebi yönü irdelenmiştir. İslami düşünce ve duyguları eserlerinden yola çıkılarak aktarılmaya çalışılmış, taşra ve medeniyet algılarının şiirlerine yansımaları değerlendirilmiştir. Bu tez çalışmasında Abdulvahap Akbaş'ın eserleri incelenmiş ve edebi kişiliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abdulvahap Akbaş is a multi-faceted artist who has tried to preserve national and spiritual values with universal lines with his poetry, especially poetry, essays, studies, researches, novels, children's literature works, travel writings and magazine works until the end of his life since 1978 when he published his first poem. While defending beliefs and social values intellectually and de facto, he endeavored to be consistent in his works. The artist, who took part in the“Literature with Islamic Sensitivity”movement, brought the religious and historical values of the society to the forefront with the works he created in accordance with this culture. It has made efforts for the community and children to take the leading personalities as an example and to grow up with social values. He correctly interpreted the social conditions in which he grew up; He transferred the traces of the culture he grew up to in his works with universal values and tried to present Eastern and Western culture within the Islamic values system. Abdulvahap Akbaş used the concept of faith in his works intensively and took advantage of the richness of Turkish in order to reflect the cultural richness. Abdulvahap Akbaş's life was discussed with his family about the relationship between the works of art and examined. His novels and stories were analyzed and his intellectual life and literary aspects were examined. Islamic thoughts and emotions were tried to be conveyed from the works of their works. In this thesis, the works of Abdulvahap Akbaş were examined and his literary personality was evaluated.