2000 sonrası Türk sinemasında kültürel kodların kullanımı: Derviş Zaim sineması
The use of cultural codes in Turkish cinema after 2000: Derviş Zaim's cinematography
- Tez No: 608844
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu araştırmada Sinema da anlatı türleri ve Modern Türk sinemasında geleneksel göstergelerin neler olduğu ve filmlerde kullanım oranları incelenmiştir. Toplumların geçirmiş olduğu değişimler geniş bir literatür çalışmasıyla incelenerek bu değişimlerin toplumları nasıl etkiledikleri tespit edilmiştir. Avcılık toplayıcılıkla başlayan toplum serüveni Bilgi toplumu/Ağ toplumuna doğru yol almıştır. Yüzyıllar boyunca süren bu değişim toplumların anlatılarını da etkilemiştir. Her toplumun kendi anlatısını doğurduğu fikrinden hareketle Anlatı dünyasına girilerek Sinema anlatıları; Klasik anlatı, Modern anlatı, Postmodern anlatı olarak genişçe incelenmiştir. Her toplumun kendine özgü kültürel göstergeleri olduğu anlayışıyla Türk toplumunun kültürel göstergeleri belirlenmiş ve kendi içinde kategorize edilmiştir, tespit edilen kültürel göstergeler Cenneti Beklerken, Nokta, Gölgeler ve Suretler filmlerin de incelenmiştir. Derviş Zaim'in filmlerinde en çok hangi kültürel göstergeleri kullandığı, bunların Türk kültürüyle olan ilişkileri filmlerden alınan görseller eşliğinde anlatılmaktadır. Çalışmaya nitel bir anlayış da kazandırmak için film eleştiri yöntemlerinden Mizansen film eleştirisi yapılarak filmler teknik yapı, ışık, ses, zaman ve mekân, oyuncu ve hareket ve performans, dekor, kostüm ve makyaj başlıkları altında değerlendirilmiştir. Böylece çalışmaya farklı bir bakış açısı getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the types of narratives in cinema and what are the traditional indicators in 'Modern Turkish Cinema' and the usage rates in the movies are examined. The changes that societies have undergone have been examined with a wide literature study and how these changes affect societies have been determined. The social adventure that started with hunting-gathering has made its way to the Information Society/Network society. This change, which has lasted for centuries, has also influenced the narratives of societies. By entering into the narrative world based on the idea that each society has given birth to its own narrative, Sine Classical narrative, Modern narrative, Postmodern narrative is widely examined. Cultural indicators of Turkish society have been determined and categorized in itself with the understanding that each society has its own unique cultural indicators, The cultural indicators identified are examined in 'Waiting for Heaven(Cenneti Beklerken), Dot(Nokta), Shadows and Surrogates(Gölgeler ve Suretler)' movies. What cultural indicators he uses most in Derviş Zaim's movies, their relationship with Turkish culture is explained by the visuals taken from the movies. In order to gain a qualitative understanding of the study, 'Miseenscene Movie Criticism', which is one of the film criticism methods, was evaluated under the titles of technical structure, light, sound, time and space, movement and performance usage, decor, costume, and make-up. Thus, a different perspective was brought to the study.