Bağlayıcı püskürtmeli metal eklemeli imalat yönteminde bağlayıcı reçine çeşitlerinin SS316l metal tozuna etkisinin araştırılması
Investigation of effect of binder resin types on SS316l powder in binder jetting metal additive manufacturing
  1. Tez No: 608857
  2. Yazar: MERT GÜRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ KAYACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bağlayıcı Püskürtmeli Metal Eklemeli İmalat yakın zamanda ortaya çıkmış ve hala gelişmekte olan bir eklemeli imalat yöntemidir. Gelişme aşamasında olmasından dolayı net bir bağlayıcı türü, oranı, sinterleme süreci ve ortamı belirlenememiştir. Bu çalışmada Bağlayıcı Püskürtmeli Metal Eklemeli İmalat yöntemi ile imal edilmiş eklemeli imalat parçalarında, bağlayıcı reçine çeşitlerinin etkisi incelenmiştir. İmalat için ham madde olarak SS316L metal tozu, bağlayıcı olarak ultraviyole ışıkla ve katı+sıvı reaktiflerle kürlenen reçineler kullanılmıştır. Katı+sıvı kürlenen reçine olarak furfuril alkol sıvı reçine, para toluen sülfonik asit katı katalizör olarak seçilmiştir. Ultraviyole ışıkla kürlenen reçine izopropil alkol ile seyreltilmiştir. Reçine çeşitlerinin etkisinin yanı sıra; sinterleme sıcaklığı, katman kalınlığı ve bağlayıcı oranının etkileri de incelenmiştir. Adı geçen etkilerin incelenmesi açısından; basma dayanımı, mikrosertlik, ham ve sinterlenmiş yoğunluk ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca optik ve taramalı elektron mikroskobuyla yapılan incelemelerle kompozisyon oranları ve numunelerin kırınım desenlerinin analizleri de yapılmıştır. Farklı parametrelerin incelenmesi bakımından; 2 farklı reçine türü, 4 farklı reçine yoğunluğu, 3 farklı sinterleme sıcaklığı ve 3 farklı katman kalınlığı değerleri ile imalatlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metal Binder Jetting is a recently developed and still developing an additive manufacturing method. Binder type, binder ratio, sintering process and atmosphere couldn't be determined due to its development stage. In this study, effect of binder resin types was investigated on additive manufacturing parts which manufactured by Binder Jetting Metal Additive Manufacturing. SS316L metal powder used as a raw material, ultraviolet curing and solid+fluid reactive curing resins used as binder. For solid+liquid curing resin, furfuryl alcohol was selected as liquid binder, para toluene sulfonic acid was selected as solid catalyst. The ultraviolet light cured resin was diluted with isopropyl alcohol. Besides effects of binder resin types, sintering temperature, layer thickness and binder ratio were investigated. In terms of examining the said effects; compressive strength, microhardness, green and sintered density were made. In addition, the microstructure analysis and the composition ratios obtained by scanning electron microscopy and diffraction patterns of the samples were analyzed. In terms of examination of different parameters; 2 different resin types, 4 different resin ratios, 3 different sintering temperatures and 3 different layer thickness values were used.