Semt taraftarının kent ile birlikte dönüşümü: İstanbul, Piyalepaşa örneği
Transformation of the neighborhood football fans via the changing patterns of urbanization: The case of Piyalepasa, İstanbul
- Tez No: 608876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN BOZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Futbol neredeyse tüm dünya üzerinde en yaygın spordur. Futbolun izlenme oranları ve ekonomisi gün geçtikçe artmaktadır. Teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte, futbol her geçen gün daha fazla insana ulaşabilmektedir. Futbolun bu kadar sevilen bir spor olması seyirci ve taraftar sayısını arttırmaktadır. Bu tez, futbol ve futbol taraftarlığının toplumsal boyutları arasındaki ilişkiyi mikro bir düzeyde incelemektedir. Ülkemizde bulunan büyük takımlar dışında kalan ve İstanbul'da bulunan semt takımı taraftarlığı üzerinde yoğunlaşan bu çalışmada, semt taraftarlarının dönüşümü ele alınmıştır. Burada örnek olarak İstanbul Piyalepaşa Mahallesi seçilmiştir. Bu çalışmada semt takımı taraftarlığında ortaya çıkan değişim, kentleşme ve göç kavramlarının ışığında tartışılmıştır. Tez çalışması, İstanbul Piyalepaşa futbol takımının taraftarları ile yapılan nitel araştırmaya dayanmaktadır. Taraftarlık dinamikleri, semtin ve İstanbul'un sosyolojik değişimleri bağlamında ele alınmıştır. Tezde, futbol kültürü başlığı altında futbolun yıllar içerisindeki dönüşümü ve futbol sosyolojisi bağlamında taraftarlık kavramı incelenmiştir. Ardından alan araştırmasının sonuçları tartışılmıştır. İstanbul'un ve Piyalepaşa Mahallesi'nin son yıllarda geçirdiği dönüşümlerle birlikte, semt taraftarları arasında eskiden oluşan sıkı toplumsal bağların çözülmeye başladığı görülmüştür. Semt takımı taraftarlığının“heyecanının”, giderek büyüyen futbol endüstrisi ve büyük takımlar taraftarlığının gölgesinde kalmaya başladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Football is the most common sport in almost all over the world. Football's ratings and its economy are increasing day by day. With the advancement of technology, football can reach more and more people every day. The fact that football is such a popular sport increases the number of watchers and fans of football. This thesis examines of the relationship between football and social dimensions of football fan from a micro-level perspective. In this study, which focuses on the fans of the neighborhood football team in Istanbul, whose dynamics are different from the big teams in our country, social transformation of neighborhood football team fans is discussed. The case of this thesis is the Piyalepasa Neighborhood in Istanbul. In this study, the change in the social dynamics of fans of the neighborhood football team were discussed in the light of urbanization and migration concepts. This thesis is based on a qualitative study which is conducting by interweaving with the fans of the Istanbul Piyalepasa football team. The dynamics of being fan are discussed in the context of the sociological changes of the neighborhood and also Istanbul. In the thesis, the concept of advocacy in the context of the transformation of football over the years and the sociology of football are examined under the title of football culture. Then, the results of the qualitative field study are discussed. With the transformations of Istanbul and Piyalepasa district in recent years, it has been observed that the long-established social ties between the neighborhood team fans have begun to weaken. The“excitement”of being a neighborhood team's fan has been overshadowed by the growing football industry and the being fans of big teams.