Semt pazarlarında satışa sunulan keçi peynirlerinde aflatoksin M1 varlığının araştırılması
Investigation of aflatoxin M1 presence in goat cheeses retaield at open bazaar
  1. Tez No: 680524
  2. Yazar: MEHMET AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIK BÜYÜKYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı starter kültür kullanılmadan ve semt pazarlarında satışa sunulan keçi peynirlerinde Aflatoksin M1 (AFM1) varlığının ELISA ve Sıvı Kromatografi-Kütle Spektrofotometresi (LC-MS) teknikleri ile belirlemektir. ELISA ile analiz edilen 82 adet keçi peyniri örneğinden 20 tanesininin (%24,40) 5,68 – 18,57 ng/kg (ppt) düzeyleri arasında AFM1 ile kontamine olduğu belirlenmiştir. Daha sonra AFM1 ile kontamine bu 20 adet peynir örneğinden rasgele 10 adedi seçilerek LC-MS ile analiz edilmiştir. ELISA sonuçlarına göre AFM1 ile kontamine hiçbir peynir örneğinin Türk yasal limitlerini (250 ng/kg) aşmadığı belirlenmiştir. Aynı zamanda AFM1 ile kontamine olan ve rastgele seçilen 10 peynir örneğinin LC-MS değerleri, tespit edilebilir düzeylerin üzerinde (≥200 ng/kg) olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada keçi peynirlerinde belirlenen AFM1 düzeylerinin ciddi bir halk sağlığı tehlikesine sahip olmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to detect the presence of Aflatoxin M1 (AFM1) in goat cheeses produced without used starter culture and retaield in open bazaar by ELISA and Liquid Chromatography-Mass Spectrophotometer (LC-MS) techniques. The mean contamination rate was between 5,68 – 18,57 ng/kg (ppt) in 20 from 82 (24,40%) goat cheese samples analyzed by ELISA. Then, 10 cheese samples randomly chosen from 20 samples contaminated with AFM1 and analyzed by LC-MS. None of the cheese samples contained AFM1 levels above the Turkish legal limit (250 ng/kg) according to ELISA results. According to the data, 10 randomly selected cheese samples contaminated with AFM1 were not over the detectable levels (≥200 ng/kg) analyzed by LC-MS. Consequently, the AFM1 contamination levels determined in this study in goat cheese were not considered to pose a serious public health hazard.