Semt polikliniklerinde mimari program ve tasarım kriterlerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on architectural programming design criterion for neighborhood clinics
- Tez No: 134109
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Sağlık sistemlerindeki ve tıp bilimindeki gelişmeler doğrultusunda, birinci basamak sağlık hizmetlerinin önemi artmaktadır. Kentlerde birinci basamak sağlık hizmetlerinin yeterli bir şekilde verilmesi ve hastanelerdeki aşın yığılmaların önlenmesi amacıyla ülkemizde semt poliklinikleri kurulmaktadır. Ancak, semt polikliniklerinde uygulanan ayrıntılı bir mimari program ve tasarım kriterleri yoktur. Bu çalışmada, ayakta teşhis ve tedavi hizmetlerinin, semtlere götürülebilmesi amacıyla kurulacak semt polikliniklerinin, mekansal ihtiyaç programlamasında ve organizasyonunda ( tasarımında ) uygulanabilecek kriterlerin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu süreçte öncelikle, ülkemizdeki sağlık sistemi incelenmiştir. Ankara'da çeşitli semtlerde kurulan polikliniklerde inceleme ve değerlendirmeler yapılmıştır. Literatür taraması yöntemiyle yurtdışındaki bazı s. başarılı örnekler incelenerek, ülkemizdeki örneklerle karşılaştırılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda, ülkemizde kurulacak semt poliklinikleri için mekansal program ve tasarım kriterleri belirlenmiştir. Belirli mekanlar ve birimlerdeki mekan grupları için fiziksel yerleşme ve donanım örnekleri geliştirilmiştir.Bilim Kodu : 807 Anahtar Kelimeler : Semt Poliklinikleri, Ayakta Teşhis ve Tedavi Merkezleri, Mimari Program, Tasarım Kriterleri Sayfa Adedi : 180 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Esen ONAT
Özet (Çeviri)
Primary Health Care " are getting more significance related to the improvements in health systems and medical sciences. Neighborhood clinics are one of the most important organizations of the primary health care. Neighborhood clinics are established in our country in order to prevent excessively ( crowdness ) agglomeration in hospitals by giving primary health care out of hospitals. For all these investments there is not any particular and detailed architectural program and design criterion. This study aims to propose the architectural programming and design criterion for neighborhood clinics. For this purpose firstly existing health care system in our country is examined. Secondly existing neighborhood clinics in Ankara evaluated. Later on, some of the successful examples are analyzed by literature searching and compared with our neighborhood clinics. After these evaluations, architectural programming and design criterion are submitted. Consequently, physical layout models for specific units or space groups in neighborhood clinics are proposed. Science Code : 807 KeyWords : Neighborhood Clinics, Ambulatory Care Centers, Architectural Program, Design CriterionIV Page Number : 180 Adviser : Prof. Dr. Esen ONAT