Eskişehir-Çifteler sulama işletmesinde su dağıtım ve kullanım etkinliğinin belirlenmesi
The Determination of water-use and distribution efficiency in Eskişehir-Çifteler irrigation project
  1. Tez No: 16644
  2. Yazar: M.HASSAN ALİBİGLOUEİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ÖNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İÜ ÖZET Doktora Tezi ESKlŞEHÎR-ÇÎFTELER SULAMA. İŞLETMESİNDE SU DA?ITIM VE KULLANIM ETKÎNLÎ?ÎNÎN BELİRLENMESİ M. Has san ALÎBÎGLOUEÎ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Aydın ÖNEŞ 1991, Sayfa : 89 Jüri : Prof.Dr. Aydın ÖNEŞ ; Prof. Dr. Erkan BENLİ Prof.Dr. Cengiz OKMAN Bu çalışma Devlet Su İşleri tarafından 1969 yılında kısmen ve 1974- yılında tamamen işletmeye açılan Eskişehir-Çifteler Sulama işletmesinde su dağıtım ve kullanım etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmış tır. Bu amaçla sulama şebekesinin fiziksel etkinliğinin belirlenmesi için yapılan ölçümlere göre su iletim randı manı % 86.94- ve su uygulama randımanı % 59.50 olarak bu lunmuştur. Proje alanı için optimum bitki deseni, doğru sal programlama (LINDO paket programı) yöntemi ile be lirlenmiştir. Proje alanının mevcut, hedeflenen ve gele cek durumları için ekonomik analizi, DASI paket programı ile yapılmış ve fayda-masraf parametreleri hesaplanmıştır. Sulama sisteminin işletme durumu, CR0PWAT programı ile değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Su iletim randımanı, su uygulama ran dımanı, optimum bitki Üeseni, LINDO, doğrusal programlama, proje ekonomik analizi, DASI, sulama yönetimi, su lama zamanı planlaması, CR0PWAT.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT PhD. Thesis THE DETERMINATION OF WATER-USE AND DISTRIBUTION EFFICIENCY IN ESKÎŞEHÎR-ÇÎFTELER IRRIGATION PROJECT M.Hassan ALÎBÎGLOUEÎ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Prof.Dr. Aydın ONES 1991, Page : 89 Jury : Prof.Dr. Aydın ONES Prof. Dr. Erkan BENLİ Prof.Dr. Cengiz OKMAN The aim of this study was to evaluate and determine the most efficient use of the Eskişehir-Çifte- ler Irrigation project which was put into practice by the State Hydraulic Works in 1%9 partly and in 1974 completly. The water conveyance losses and water appli cation efficiencies were found to be as 86.94 % and 59*50 °/° respectively. Optimum crop pattern for the project area was determined by applying Linear Program ming (LINDO computer packet programme) method. Economical analysis for persent, planned and future conditions for the project was mad by using DASI programme and benefit- cost parameters were calculated. Irrigation water mana gement of the system was determined by using the computer package programme known as CROPWAT. ;KEY WORDS : Water conveyance efficiency, water-application efficiency, optimal crop pattern, LINDO, linear programming, project economical analysis, DASI, irrigation management, irrigation scheduling, CROPWAT.