Yerel yönetimlerde kadının temsili: 2004-2019 yerel seçimlerin incelenmesi
Representation of women in local governments: Analysis of local elections between 2004 and 2019
  1. Tez No: 608884
  2. Yazar: PERİHAN DİKTAŞ ALKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELMA TOKUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Temsili demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biri yerel seçimlerdir. Yerel yönetimlerin karar alma mekanizmalarının oluştuğu ve bireylerin kendilerini temsil edecek temsilcilerini belirlemesi açısından yapılan mahalli idareler seçimleri önem arz etmektedir. Bu çalışmada dünya üzerinde toplumların yarısını oluşturan kadınların, Türkiye'de siyasal temsil ve cinsiyet ayrımı özelinde incelemesi yapılmıştır. İncelemeler 2002 yılından sonra meydana gelen yerel seçimler üzerinden yapılmış ve sonuçlarının karşılaştırılarak analizi elde edilmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin yerel yönetimlerdeki durumları, 5 yılda bir yapılan mahalli idare seçimlerinin sonuçlarına göre analiz edilmesi bu çalışmanın kapsamını oluşturmuştur. Bu seçimlerin belediye başkanlığı, il genel meclisi üyeliği ve belediye meclis üyeliği özelinde verileri derlenerek karşılaştırmalı sonuçları elde edilmiştir. Türkiye'de her seçim döneminde kadınların temsilinde değişiklikler meydana gelip gelmemesi ile istenilen düzeye ulaşılıp ulaşılamaması durumu incelenmiştir. Çalışma sonucunda yerel seçimlerin incelemeleri ile kadın temsiline yönelik bulgular ortaya konmuştur. Büyükşehir ve il belediyeleri, il genel meclisleri, ilçe ve belde belediye başkanlıkları ile belediye meclis üyelikleri alanlarında ortaya konan sonuçlar kadın temsili yönünden yetersiz temsili desteklemiş, bu kapsamda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local election is one of the essential elements of representative democracy. Local elections, which bring the decision making bodies of local governments into existence, have also importance in the sense that individuals can choose their own representatives to make decisions on behalf of them. This present study includes the researches on gender discrimination and political representation in Turkey in terms of women, who constitute almost half of the number of people in the world. These researches were made by comparing and analysing the local elections which have come into existence since 2002 until now. This study was created by considering and alaysing the position of social gender equality within local governments according to the results of the local elections, happening in each 5 years. In question results were found out by compiling and comparing the datas of the elections of mayoralty, the elections of general provincial council and the elections of municipal assembly. It was examined if there is any change happened to the represetation of women in each election period, and whether this change reached the expected level. As a result of this study, the exploration of local elections and the evidence on the representation of women are revealed. It is proved that representation of women is not efficient in municipalities, metropolitan municipalities, general provincial councils, presidents of the assemblies and councillorship. The thesis includes some suggestions on this issue.