Hz. Aişe'nin kişiliği ve dindarlığı
Personality and religion of Aishe
  1. Tez No: 608895
  2. Yazar: MERVE EDİN SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmamızda Hz. Aişe'nin kişiliği ve dindarlığı üzerine incelemeler yapılmıştır. Öncelikle kişilik ile ilgili tanımlara, kavramlara değinilmiş, kişiliği etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Kişilik kuramları araştırılmış ve kişilik tipleri üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda din ve dindarlık kavramları açıklanmış, dindarlık türleri ve dindarlığın boyutları üzerinde durulmuş, çalışmanın teorik çerçevesi çizilmiştir. Hz. Aişe'nin hayatı incelenirken nesebi, doğumu, yetiştiği aile ortamı, çocukluk yılları, gençliği, evliliği, aile ve sosyal hayatı üzerinde durulmuştur. Hz. Aişe'nin kişiliği ve karakteri incelenmiş, siyasi ve tarihi kimliği de ele alınmıştır. Yine Hz. Aişe'nin dindarlığı ve dini eğitimi araştırılmış, yaptığı ilmi çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Hz. Aişe'nin kişiliğinin ve dindarlığının örnekliği vurgulanmıştır. Çalışmamızın sonunda ise Hz. Aişe'nin kişiliği ve dindarlığı hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur. Dindarlık eğilimleri ve kişilik özellikleri arasındaki bağa değinilmiş, din ile kişilik arasında karşılıklı bir ilişki olduğu anlaşılmıştır. Bireyin dini tutum ve davranışlarındaki tutarlılığın kişilik özelliklerini etkilediği, aynı zamanda kişilik özelliklerinin de dini tutum ve davranışlarını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our research Hz. Aisha's personality and piety were examined. Firstly, definitions related to personality are given, personality related concepts are mentioned and factors affecting personality are emphasized. Personality theories were examined and personality types were examined. In this context, the concepts of religion and religiosity have been explained, types of religiosity and dimensions of religiosity have been emphasized and the theoretical part of the study has been examined. Hz. Aise's generation, birth, family environment, childhood, youth, marriage, family life and social life were emphasized. Hz. Aisha's personality and character were examined and his political and historical identity was also discussed. Again Hz. Religious and religious education of Aisha was investigated and information was given about his scientific studies. Hz. Aisha's personality and exemplary religiosity are emphasized. At the end of our study Hz. There were inferences about the personality and religiosity of Aisha. The link between religiosity tendencies and personality traits is mentioned and it is understood that there is a mutual relationship between religion and personality. It is seen that the consistency of the individual's religious attitudes and behaviors affects his personality traits, but also the personality traits of the individual affect his religious attitudes and behaviors.