Medeni usul hukukunda istinaf incelemesi sonunda verilebilecek kararlar ve sonuçları
The decisions in consequence of appeal review and their results in civil procedure law
  1. Tez No: 608917
  2. Yazar: ŞULE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HANAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
“İstinaf, ilk derece mahkemelerinin kesinleşmemiş nihai kararlarına karşı başvurulan ve üst mahkeme tarafından maddi ve hukuki denetimin yapıldığı olağan bir kanun yoludur”. İstinaf düalist bir yapıya sahiptir. Yani; hataların ve eksikliklerin denetimi ile düzeltilmesi işlevlerini birlikte yerine getirir. İstinafın bu özelliği nedeniyle bölge adliye mahkemeleri istinaf incelemesi sonucunda çeşitli kararlar verebilir. Ancak Kanun'da bölge adliye mahkemesinin istinaf incelemesi sonucunda nasıl bir karar vereceği açıkça düzenlenmemiştir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu'ndaki çeşitli düzenlemeler sayesinde istinaf incelemesi sonucunda nasıl karar verileceği ve hükümde nelerin yer alacağı anlaşılmaktadır. Bu çalışmada, bölge adliye mahkemelerinin istinaf incelemesi sonucu verebileceği kararlar, kararların niteliği ve sonuçları incelenmiştir. Bölge adliye mahkemesinin öninceleme ve asıl inceleme sonunda nasıl karar vereceği, hangi durumlarda duruşmalı hangi durumlarda duruşmasız karar verebileceği, istinaf incelemesi sırasında ortaya çıkan özel bazı durumlarda nasıl karar vereceği ve geçici hukuki koruma kararlarına karşı yapılan istinaf başvurusu sonucunda verebileceği kararlar ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The appeal is an ordinary remedy in which being audited both in matter of law and matter of fact by a higher court against the uncertain final decisions of the courts of first instance. The appeal has a dualistic structure. In other words, it performs the both functions of controlling and correcting of errors and deficiencies. Due to this feature of the appeal, Regional Courts of Appeal can make various decisions as a result of appellate review. However, it is not definitely regulated in the code that how the decision of the Regional Court of Appeal would be as a result of appellate review. Thanks to various regulations in Civil Procedural Code, it is understood that how can be decided as a result of appellete review and what would be in the verdict. In this study, the features and results of the decisions that the courts of Regional Court of Appeal may make as a result of the appellete review were examined. At the end of the pre-review and review processes of Regional Court of Appeal, it was examined in detail how to make a decision in which cases the court can decide with or without oral hearing, how to make a decision in certain cases which arise during the appellete review, in which cases the decision can be made as a result of the application of the appeal against provisional legal protection decisions.