New quinoxaline and selenophene based benzodithiophene bearing conjugated polymers for photovoltaic applications
Fotovoltaik uygulamalar için yeni kinoksalin ve selenofen bazlı benzoditiyofen içeren konjüge polimerler
- Tez No: 608919
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mevcut araştırma akımları OPV cihazları için kayda değer güç verimleri elde etmek için alternatif donör-akseptör içeren yeni düşük bant aralıklı konjüge polimerlerin geliştirilmesine büyük ölçüde odaklanmıştır. Bu amaçla Stille çapraz bağlanma reaksiyonu kullanılarak bir dizi yeni kinoksalin ve selenofen bazlı BDT içeren konjüge polimerler P1, P2 ve P3 sentezlendi. 2-(2-Oktildodesil) selenofen halkası, donör kısmı elde etmek için BDT'deki fenil halkasının 4. ve 8. pozisyonlarına tutturuldu ve BDT yapısına akseptör grup olarak üç farklı kinoksalin grubu eklendi. D-A polimerlerinin sentezi tamamlanmasından sonra yapıları H1 NMR spectroskopisi ile tanımlanmış ve moleküler ağırlıkları GPC ile incelenmiştir. Ayrıca, polimerlerin elektrokimyasal, spektroelecktrokimyasal, kinetik ve ısıl çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen polimerlerin fotovoltaik özellikleri ve blend film morfolojileri de incelenmiştir. Sentezlenen polimerler, aktif katman içinde donör segmenti olarak kullanıldı ve polimerler standart AM1.5 G (100 mW/cm2) koşulları altında, P1 için %2.36, P2 için %2.07 ve P3 için %2.45 şeklinde en yüksek güç dönüşüm verimi üreten yığın heterobağlantılı güneş hücrelerinin üretilmesi içim PC71BM ([6,6]-fenil C71-butirik asit metal ester) akseptörü ile birleştirildi.
Özet (Çeviri)
The current research trends have greatly focused on the development of new low band gap conjugated polymers featuring alternating donor-acceptor unities to achieve remarkable power conversion efficiencies for OPV devices. For this purpose, a series of new quinoxaline and selenophene based BDT bearing conjugated polymers namely P1, P2 and P3 were synthesized using Stille cross coupling reaction. The 2-(2-Octyldodecyl)selenophene ring was attached to 4th and 8th positions of phenyl ring in BDT to obtain donor moiety and three different quinoxaline moieties as acceptors were introduced into the BDT backbone. After completion of synthesis of D-A polymers, their structures were identified with H1 NMR spectroscopy and their molecular weights were examined with GPC. Moreover, electrochemical, spectroelectrochemical kinetic and thermal studies of polymers were carried out. The photovoltaic properties and blend film morphologies of resulting polymers were also investigated. The synthesized polymers were utilized as donor segment in active layer and they were combined with PC71BM ([6,6]-phenyl C71-butyric acid methyl ester) acceptor to fabricate bulk heterojunction solar cells, that produced highest power conversion efficiencies as following: 2.36% for P1, 2.07% for P2 and 2.45% for P3 under AM 1.5 G (100 mW/cm2) conditions.