Premenopazal kadın hastalarda obezitenin fibromiyalji üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of obesity on fibromialgia in premenopasal female patients
- Tez No: 608926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN GÜRLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite, birçok komplikasyonu olan ve prevalansı tüm dünyada giderek artan kronik bir hastalıktır. Obezite klinik, etiyolojik, vücut kitle indeksi ve yağ hücre sayı/hacim artışına göre sınıflandırılabilir. Vücut kitle indeksi yaygın ve pratik olarak kullanılır. Bu indeks,vücut ağırlığının(kg), boy uzunluğunun (m) karesine bölünmesi (kg/m2) ile bulunur. Fibromiyalji Sendromu (FMS) ise yaygın vücut ağrısının ön planda olduğu, vücudun belirli bölgelerinde ağrı ve bu ağrının şiddeti ile tanımlanan kronik ağrı sendromlarından biridir. FMS her yaşta görülmekle birlikte en sık 40-60 yaş aralığında görülmektedir ve kadınlarda 9-10 kat daha sık rastlanmaktadır. Prevalansı %2-8 arasında bildirilmektedir (20). Obezite belirli bazı romatizmal hastalıklarla da birarada görülebilmektedir. Fibromiyalji sendromu ve obezite birlikteliği ile ilişkili olarak son dönemde bazı yayınlar göze çarpmaktadır. Bu çalışmada premenopozal kadın hastalarda obezite varlığının fibromiyalji sendromu üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma; Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesin İç Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran obezite tanılı 52 hasta ile rutin kontrol için hastaneye başvuru sırasında çalışmaya dahil olmayı kabul eden 51 sağlıklı birey üzerinde yürütülmüştür. Premenopozal değerlendirilme hastaların sözlü beyanlarına esasen yapıldı. Premenopozal kadın hastaların boy ve kilo değerlendirilmesi yapılarak vücut kitle indeksleri hesaplandı. Çalışmaya alınan hastalar vücut kitle indeksi değerlerine göre obez ve obez olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Obez hastalar (vücut kitle indeksi≥30 kg/m2) 52, obez olmayan (vücut kitle indeksi 0,05).Obez kadınların obez olmayan kadınlara gore Fibromiyalji Sendromu sıklığı artmıştır (p˂0,001).Ayrıca, obez kadınlar ile obez olmayan kadınların Fibromiyalji Etki Anketi sonuçları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark mevcuttu (p=0,001).Obez grubun Fibromiyalji Etki Anketinden aldıkları puan ortalaması (37,19±15,53),obez olmayan grubun puan ortalamasından (27,41±16,22) daha yüksekti (p=0,001). Obez kadınlar ile obez olmayan kadınların Yaygın Ağrı İndeksi Skalasındaki (WPI-WidespreadPain Index) vii hassas nokta sayıları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark mevcuttu (p˂ 0,001). Tartışma ve Sonuç: Obez kadın hastalarda, non-obezlere göre Fibromiyalji Sendromu sıklığı artmış olarak tespit edilmiştir. Fibromyalji sendromu bir kronik ağrı sendromu olarak yaşam kalitesini etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalarda, obezite varlığında yaşam kalitesinde özellikle ağrı parametresi daha çok etkilenebilir. Dünyada ve ülkemizde sıklığı giderek artış gösteren obezite, sıklığının artması nedeniyle daha çok komplikasyona neden olmaktadır.Bu artış doğrultusunda obeziteyle ilişkilendirilen hastalıkların etkisinin de artacağı tahmin edilebilir.Sonuç olarak, kilo vermenin vücuttaki bir çok parametreyi olumlu etkilediği gibi fibromiyalji görülme sıklığını da azaltacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Obesity is a chronic disease with many complications and its prevalence is increasing all over the world. Obesity can be classified according to clinical, etiologic, body mass index and fat cell number / volume increase. Body mass index is widely and practically used. Fibromyalgia Syndrome (FMS) is one of the chronic pain syndromes characterized by pain and severity of pain in certain areas of the body, with widespread body pain at the forefront. Although FMS occurs at any age, it is most commonly seen in the 40-60 age range and is 9-10 times more common in women. Its prevalence is reported to be between 2-8% (20). Obesity can also be seen with certain rheumatic diseases.There have been some recent reports regarding the association of fibromyalgia syndrome and obesity. In this study, we aimed to investigate the effect of obesity on fibromyalgia syndrome in premenopausal women. Material and Method: The study was conducted on 52 obesity patients admitted to Abant İzzet Baysal University Training and Research Hospital Internal Medicine Department outpatient clinic and 51 healthy individuals who accepted to be included in the study for routine check-up. Body mass indexes were calculated by weight and weight evaluation. The patients were divided into two groups as obese and non-obese according to their body mass index values. Data werecollected through a face-to-face interview with 103 female patients, 52 of whom were obese (Body Mass Index ≥30 kg / m2) and 51 were non-obese (Body Mass Index 0.05). There was a statistically significant difference between the results of Fibromyalgia Impact Questionnaire of obese, obese and non-obese women (p = 0.001). There was a statistically significant difference between the number of sensitive points on the Diffuse Pain Index Scale (WPI-WidespreadPainIndex) of obese women and non-obese women (p˂ 0.001). Discussion and Conclusion: The prevalence of Fibromyalgia Syndrome was found to be increased in obese women compared to non-obese women. Fibromyalgia syndrome is a chronic pain syndrome that affects the quality of life. In these patients, especially in the presence of obesity, the pain parameter may be affected more. Obesity, whose frequency is increasing in the world and in our country, causes more complications due to the increase in frequency. Key words :Fibromyalgia syndrome, obesity, premenopause.