Koroner arter hastalarında aerobik egzersiz ile dirençli ev egzersiz programının hemodinamik, ventilasyon ve metabolik etkilerinin saptanması
Determination of hemodynamic, ventilatory and metabolic effects of aerobic exercise and resistant home exercise program in coronary artery patients
  1. Tez No: 608930
  2. Yazar: MERVE CİNİVİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TIKIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; koroner arter hastalarına, hastanede gözetim altında verilen aerobik egzersiz ile dirençli ev egzersiz programını karşılaştırmak ve hemodinamik, ventilatuvar, metabolik etkilerini saptamak ve değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji ya da Kalp Damar Cerrahisi Polikliniği'nde takip edilen koroner arter hastalığı öyküsü olan toplamda 40 stabil hasta dahil edilmiştir. Hastalar fizik tedavi kliniği kardiyak rehabilitasyon ünitesinde aerobik egzersiz eğitim grubu (aerobik egzersiz grubu) ve ev egzersiz grubu (grup 2) olarak randomize edilmiştir. Aerobik egzersiz grubundaki hastalara hastanede denetimli olarak 6 hafta boyunca, haftada 3 kez treadmilde denetimli aerobik egzersiz programı uygulandı. Grup 2'deki hastalara hastalıkları ve risk faktörleri hakkında eğitim verilerek, performanslarına ve hedefe uygun olarak evde yapmaları gereken egzersiz programı reçete edilerek kardiyak rehabilitasyon (KR) programına alındı. Tüm hastalar, orta düzeyde egzersiz yoğunluğunda çalıştırıldı. Bütün hastalara programın başlangıcında ve bitişinde, egzersiz tolerans testi (ETT), altı dakika yürüme testi (6DYT), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ ), Sağlık Değerlendirme Anketi(HAQ) ,Egzersizin Yararları/Engelleri Ölçeği (EBBS),Kısa Form-36 (SF-36) yaşam kalitesi testi yapılmış ve kandaki metabolik, hemodinamik değişimleri saptamak için kan tetkikleri istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the aerobic exercise given to hospital patients with coronary artery disease and resistant home exercise program and to determine and evaluate the hemodynamic, ventilatory and metabolic effects. Materials and Methods: A total of 40 stable patients with a history of coronary artery disease followed at the Cardiology or Cardiovascular Surgery Clinic of Celal Bayar University Hospital were included in the study. Patients were randomized into aerobic exercise training group (aerobic exercise group) and home exercise group (group 2) in the cardiac rehabilitation unit of the physical therapy clinic. Patients in the aerobic exercise group were administered a controlled aerobic exercise program on a treadmill 3 times a week for a period of 6 weeks supervised in the hospital. All patients were given at moderate exercise intensity. At the beginning and at the end of the program, exercise tolerance test (ETT), six minute walk test (6MWT), International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), Health Assessment Questionnaire (HAQ), Exercise Benefits / Barriers Scale (EBBS), Short Form-36 for all patients (SF-36) quality of life test was performed and blood tests were requested to detect metabolic and hemodynamic changes in blood.