Koroner arter hastalarında sürekli ve aralıklı aerobik eğitimin etkisinin karşılaştırılması
Comparison the effect of interval aerobic training and continuous training on coronary artery disease
- Tez No: 562555
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUTLUAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
KORONER ARTER HASTALARINDA SÜREKLİ VE ARALIKLI AEROBİK EĞİTİMİN ETKİSİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Çalışmamız koroner arter hastalarında sürekli ve aralıklı aerobik eğitim yöntemlerinin egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Araştırma 40-80 yaş aralığındaki, eğitim programına katılmaya fiziksel ve psikolojik engeli olmayan 40 kişi üzerinde yapıldı. Katılımcıların demografik bilgileri ve klinik öyküleri kaydedildi. Egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesi için semptom sınırlı egzersiz tolerans testi (ETT) ve 6 dakika yürüme testi (6 DYT) kullanıldı. Yaşam kalitesi ise Short Form 36 (SF-36) testi ile değerlendirildi. Değerlendirme testleri eğitim öncesi ve sonrasında uygulandı. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrılarak birinci gruba aerobik eğitim aralıklı (AAE) olarak ikinci gruba ise sürekli olarak (SAE) haftada üç gün olacak şekilde 6 hafta uygulandı.
Özet (Çeviri)
COMPARISON THE EFFECT OF INTERVAL AEROBIC TRAINING AND CONTINUOUS TRAINING ON CORONARY ARTERY DISEASE Our aim for this research is comparing the effects of interval and continuous training which are the two types of aerobic training on persons' life quality and exercise capacity . The participants are diagnosed coronary artery disease aged between 40-80 and have no mental and physical disability to join in research. The participants' demographic infos and clinical story were recorded. To evaluate exercise capacity we used the symptom-limited exercise test and six minute walking test (6DYT). We evaluate the life quality by using Short Form-36 (SF-36). All evaluation tests are done before and after training. Participants were into randomised two groups: interval aerobic training (AAE) and continuous aerobic training (SAE). Training lasted three times a week during 6 weeks.